• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Domy po celé republice vykrádala dvojice cizinců

  16.4.2024
  Simona Knotková

  Policie zatkla dva cizince podezřelé z vyloupení nejméně 25 rodinných domů po celé České republice se škodou přes tři miliony korun.

  Zásahová jednotka muže zadržela v pondělí 8. dubna v Chomutově. Oba jsou po rozhodnutí soudu v Trutnově stíháni vazebně. V případě odsouzení jim hrozí až osm let vězení, řekla mluvčí hradecké krajské policie Šárka Pižlová. Podle zjištění ČTK jde o Gruzínce. Policie je viní z krádeže, poškození cizí věci a porušování domovní svobody. Muži kradli i jinde v Evropě.

  Muže ve věku 29 a 30 let policie zatím obvinila z toho, že se od loňského prosince do konce letošního února vloupali nejméně do 15 rodinných domů po celé České republice. V nich ukradli peníze, zlato a šperky v hodnotě přes 1,2 milionu korun. Škodu za dalších 260 000 korun udělali na majetku při násilném vnikání do domů. Stíhání zatčených bude podle kriminalistů v následujících měsících pravděpodobně ještě rozšířeno o dalších nejméně deset vloupání se škodou za 1,8 milionu korun.

  Cizinci přijížděli do Česka z Polska vždy na pár dní, aby si nejprve vytipovali rodinný dům a zjistili zvyky v domě bydlící rodiny. „Do objektů vstupovali přes den, když majitelé nebyli doma, a téměř pokaždé se jejich návštěva nedala, s ohledem na nepořádek, přehlédnout,“ uvedla mluvčí.

  Kromě Královéhradeckého kraje domy podle policie vykrádali také v Libereckém, Středočeském, Jihočeském, Zlínském, Moravskoslezském kraji a v Kraji Vysočina.

  Po zadržení policisté u cizinců našli věci, které používali k vloupáním, a také oblečení, které při krádežích nosili. „Odcizené věci se však zajistit nepodařilo,“ uvedla policie. Muži se po zatčení podle detektivů chovali velmi arogantně a nijak nespolupracovali.

  Zadržení podle policie obdobně kradli i na Slovensku, v Rakousku nebo ve Španělsku, kde se jejich případem zabývají tamní orgány. Jeden ze zadržených byl v minulosti odsouzen v Gruzii k tříletému vězení.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte