Rozsáhlá fotografická výstava s názvem Ze tmy ke světlu zachycuje službu vězeňských kaplanů při práci s lidmi, kteří se mají snahu napravit a změnit svůj život.
„Před dvěma lety jsem byl osloven Vězeňskou duchovenskou péčí, abych vytvořil cyklus fotografií na téma vztahu kaplanů a vězňů k 20. výročí kaplanské služby. Téma mne silně zaujalo. Pochopil jsem, že kaplani ve vězení jsou velmi potřební a důležití. Mnohdy suplují psychology. Pomáhají lidem, kteří spáchali těžké zločiny, najít sebe samy. Rozebírají příčiny a hledají východisko. Považuji tento cyklus za velmi důležitý i pro společnost, která nemá představu, jak důležitá je role kaplana v opuštěnosti, s výčitkami svědomí a hledání nové cesty. Kdo je bez viny…“.
Prvotní impuls přišel v roce 2018. Tehdy vznikl nápad požádat jednoho z našich nejpřednějších fotografů, který se věnuje tématu sociální fotografie, celosvětově uznávaného Jindřicha Štreita. „Spolupráce s takovým významným fotografem pro mne byla neuvěřitelným zážitkem. Během 14 dnů jsme navštívili sedm věznic, ve kterých vzniklo stovky unikátních záběrů odsouzených, kaplanů a dalších zaměstnanců,“ řekl Pavel Zvolánek, předseda Vězeňské duchovenské péče.
Jindřich Štreit navštívil dvacet věznic. „Dostat se do vězení to není těžké, ale dostat se do vězení s fotoaparátem, to je už složitější,“ dodal Jindřich Štreit.
Diplomat a publicista Petr Janyška, který výstavu před vynucenou pauzou v Městském kině zahajoval, zdůraznil: „Jsou to nádherné mistrovské fotky, každá jako obraz, dokonalá kompozice a řád, a z každé silně dýchá jeden lidský osud. Velké fotografie, velký fotograf. A velké symbolické téma. Přímý pohled fotografa do tváří, do očí, které neuhnou, do tváří, které všechny do jedné v sobě nesou smutek a tragédii lidí, kterým se nežilo lehce. A kterým se nežije lehce ani teď, za mřížemi. Velká síla fotografie, síla jejího dokumentárního specifična. Hluboké, symbolické svědectví o lidském údělu, při němž nelze nemyslet na Dostojevského, van Gogha, Muncha, na Kosińského Nabarvené ptáče. Takovou sílu mají Štreitovy fotky.“
Jindřich Štreit vydal 58 knih a nespočet katalogů, uspořádal téměř 1500 výstav. Je zastoupen v nejvýznamnějších sbírkách u nás i ve světě. „Fotografie je prostředek pro umělce, kterým může poukázat na problém, umělci ho však nemohou vyřešit, ale mohou ho pojmenovat a upozornit na něj,“ říká Jindřich Štreit.
Nový Bor je první zastávka putovní výstavy po Staroměstské radnici v Praze, kde měla premiéru. V Novém Boru je ke zhlédnutí do 15. ledna, poté bude k vidění v Olomouci, Prostějově a dalších galeriích, které o ně projevily mimořádný zájem.
Výstava bude zatím v městském kině otevřena každý čtvrtek od 15 do 17 hodin.