Dozvuky Dozimetru: Praha 10 bez starosty nejméně do října

30.6.2022
Redakce

Praha 10 bude bez starosty či starostky minimálně do října letošního roku. Nového šéfa úřadu zvolí až zastupitelstvo, které vzejde z komunálních voleb plánovaných na konec září. I to je jeden z důsledků korupční kauzy exnáměstka pražského primátora Petra Hlubučka. Starostku Prahy 10 Renatu Chmelovou a místostarostu Davida Kašpara (oba Vlasta) odvolali zastupitelé v pondělí.

Důvodem bylo jejich údajné napojení na Petra Hlubučka (dříve STAN), kterého policie trestně stíhá v kauze Dozimetr.

„Vedení městské části přechází dle zákona na 1. místostarostku Janu Komrskovou, která radnici povede až do doby, než bude zvoleno nové zastupitelstvo ve volbách,“ uvedla mluvčí Prahy 10 Anna Březinová.

Odvolání podpořili zastupitelé všech klubů (koaliční ODS a Piráti, opoziční TOP 09 a ANO) kromě Vlasty, která sdružuje nezávislé zastupitele a členy STAN, KDU-ČSL a Desítky pro domácí. Kašpar je členem STAN, Chmelovou hnutí podpořilo do podzimních senátních voleb.

„Ani jeden z nich nedokázal jasně rozptýlit pochybnosti o tom, jestli jsou se současnou kauzou nějak spjatí,“ uvedl předseda TOP 09 v Praze 10 Radek Lojda. „Z podstaty svých stranických pozic byla kandidátka STAN do Senátu Renata Chmelová i pražský místopředseda STAN David Kašpar v blízkém kontaktu s obviněným předsedou Petrem Hlubučkem. Oba odvolaní politici měli velký vliv na nakládání s obecními pozemky, rozdělování městských dotací i obsazovaní pozic v orgánech města,“ vysvětlili zase Piráti z Prahy 10.

„Zastupitelé ANO se k hlasování o odvolání připojili především z důvodu dlouhodobé nespokojenosti s vedením městské části,“ dodala předsedkyně ANO v Praze 10 Radmila Kleslová. ANO dlouhodobě poukazuje např. na nezvládnutí řešení havarijního stavu budovy radnice, nedostatečný a nekoncepčně řešený počet míst v MŠ a ZŠ, podivnou politiku přidělování nájemních bytů, 100 % zvýšenou daň z nemovitých věcí a další.

Renáta Chmelová označila důvod svého odvolání za zástupný, skutečným jsou podle ní připomínky k připravovanému územnímu plánu. „Na Prahu 10 se vrací kmotři, protože se jim nehodí zásadní připomínky k Metropolitnímu plánu ohledně lokality Trojmezí,“ uvedla s odkazem na rozsáhlé nezastavěné území na pomezí Prahy 10, 11 a 15, o jehož zachování se dlouhodobě zasazuje.

Místostarosta Martin Valovič (ODS) toto tvrzení odmítl. „Nikdo ani na sekundu neuvažoval o tom, že by se ten bod stáhnul,“ řekl a dodal, že připomínky bude hájit i nadále. Místostarosta Petr Beneš (Piráti) se vyjádřil podobně, na připomínkách podle ní byla v radě shoda a nikdy nehrozilo to, že by nebyly schváleny. „Ona (Chmelová) jenom dělá divadlo a lže lidem,“ řekl.

„Byli jsme v šoku, když na zastupitelstvu začala vládnoucí koalice prát veřejně špinavé prádlo. Bývalá starostka Chmelová napadala zbytek koalice (zejména ODS) z podivných praktik ve prospěch developerů, zbytek koalice naopak napadal bývalou starostku Chmelovou a bývalého místostarostu Kašpara z arogantního jednání a obsazování placených pozici svými známými,“ popsala bouřlivé jednání Radmila Kleslová. „Indicie o tom, že se na radnici dějí divné věci a vše není v pořádku jsme měli. Nicméně, že to tam je takové Palermo, jsme netušili. Nelze si nevšimnout nápadné podobnosti se stylem vládnutí praktikovaném hnutím STAN na pražském magistrátu,“ dodala.


Témata:

Nepřehlédněte