• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Drony na postřiky, traktor s autopilotem: středočeské zemědělské školy budou učit práci s moderními technologiemi

  1.3.2024
  Doris Drienová

  Čtyři středočeské zemědělské či zahradnické školy plánují pořízení nových strojů včetně dronů. Koupí technologie na monitorování stáda, ale třeba také traktor vybavený elektrickým autopilotem a další vybavení, které má prvky digitalizace, automatizace a robotizace.

  Žáci se tak naučí pracovat s moderními technologiemi. Jde o krajské školy v Benešově, Mělníku, Čáslavi a Hubálově. V tiskové zprávě to ve čtvrtek uvedl Josef Holek z krajského úřadu.

  Školy na projekty, které budou stát dohromady zhruba sedm milionů korun, chtějí použít dotace ministerstva zemědělství. Středočeští krajští radní ve čtvrtek schválili to, že hejtmanství poskytne peníze na spoluúčast a případně i celou částku, než bude proplacena dotace.

  „Žáci získají nové dovednosti, což se jim pak bude hodit v praxi. A jak dlouhodobě říkám, moderní pomůcky mohou žáky také motivovat ke studiu na těchto školách,“ uvedl krajský radní pro vzdělávání Milan Vácha (STAN).

  Vyšší odborná škola a Střední zemědělská škola Benešov hodlá pořídit systém pro monitorování stáda a míchací krmný vůz. Česká zahradnická akademie Mělník chce pořídit pro výuku například monitorovací multispektrální dron, aplikační dron, robotickou sekačku a ruční navigaci. Střední odborné učiliště Hubálov plánuje koupit pro výuku travní traktor s žacím ústrojím, který bude vybavený elektrickým autopilotem s navigací, a elektronické diagnostické zařízení pro moderní typy traktorů. Střední zemědělská škola Čáslav chce pro výuku pořídit zařízení pro inteligentní a automatické rozeznání plevelů a navigační systém na traktor.

  Drony se v zemědělství používají například k plánovaní osevu, kontrole stavu rostlin, mohou také s pomocí termokamery vyhodnotit potřebu vláhy. Aplikační drony slouží třeba ke hnojení či k postřiku.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte