Dvě ženy z Uherskohradišťska se staly oběťmi svých citů. Jejich velká láska jim totiž nepřinesla štěstí, ale naopak je připravila o mnohé – v neposlední řadě o statisíce korun.
První případ začal na sociálních sítích v polovině minulého roku. „Žena se seznámila s mužem vystupujícím jako vojenský lékař pracující v Afghánistánu. Po výměně několika zpráv mu na jeho přání poslala peníze na letenku do ČR s tím, že jí peníze po příletu vrátí,“ uvedla policejní mluvčí Milena Šabatová.
„Zanedlouho ženu kontaktoval údajný nadřízený onoho lékaře s tím, že její milý je ve vězení a aby ho propustili, musí poslat peníze. Muže jí bylo velmi líto, proto i tento požadavek splnila. Žena ale neudržovala virtuální kontakt jen s tímto cizincem. Druhý muž z ní vylákal něco málo přes 200.000 korun a třetí muž z Liverpoolu přes 100.000. Celkem žena odeslala na účty podvodníků bezmála 620.000 korun,“ uvedla mluvčí.
Počet obdobných případů, kdy se žena na dálku zamiluje do údajného lékaře pracujícího u armády v zahraničí a posílá mu peníze, podle policie narůstá. „Nakonec jí zůstanou jen oči pro pláč a velké dluhy na úkor rodiny. Ženy totiž podvodníkovi většinou zašlou naspořené peníze a poté si půjčí od rodinných příslušníků nebo od banky. Tyto případy mají stále stejný scénář, není jich málo a bohužel stále přibývají. Uherskohradišťští vyšetřovatelé v uplynulých dnech přijali další dvě oznámení. Podaly je podvedené ženy, které by měly být více prozíravé,“ uvedla mluvčí.
Podle policie peníze od nejedné ženy vymámili neznámí pachatelé, kteří se vydávali za zahraniční vojenské lékaře. Za podvod jim v případě dopadení a odsouzení hrozí mnohaleté vězení, řekla Šabatová.
Druhou ženu podle policie oslovil začátkem tohoto roku na sociálních sítích vdovec s dítětem. „Nebyl to nikdo jiný než vojenský lékař! I v tomto případě prosil o zaslání peněz z důvodu, aby byl vymazán ze seznamu OSN ve válečné zóně. Žena mu je ale odmítla poslat. Proto ji navedl k založení bankovního účtu, kde bude moci disponovat i s jeho penězi,“ uvedla Šabatová.
Žena podle zjištění policistů na požadavek kývla a na základě svých osobních údajů a fotografie založila účet a poté ještě stáhla do mobilu aplikaci pro obchodování s bitcoiny. „Tak se stalo, že v několika případech na přání onoho vdovce nakoupila bitcoiny a následně ještě i dolary. Ty ovšem z účtu zmizely a ženě zůstal dluh ve výši 600.000 korun,“ doplnila mluvčí.
Policie v souvislosti s případy znovu varovala jak ženy, tak i muže, aby neposílali peníze lidem, které znají pouze z virtuálního prostředí. Případné transakce by si měli dobře rozmyslet.
Zdroj: ČTK


















