Držím palce mladým, říká Lucie Bílá k obnovení ankety Český slavík

23.9.2021
Andrea Cerqueirová

Anketu Český slavík, která se pod patronátem matematika a sociálního reformátora Karla Janečka po čtyřech letech vrací zpět, podpořila dvacetinásobná Slavice Lucie Bílá. Jak pro Náš REGION uvedla, na slavnostní akci, kde bylo oznámeno znovuobnovení ankety, přišla podpořit nikoli sebe, ale soutěž a mladé zpěváky, zpěvačky a kapely.

„Pamatuji si na radost, kterou jsem prožívala, když jsem získala svého prvního Slavíka. Nejdřív jsem byla sedmá, pak jsem skočila na první místo,“ zavzpomínala.  Mladým v hudební branži moc fandí. „Mají nevýhodu, že vše je strašně rychlé, nemají příležitost zapustit kořeny anebo napravit své chyby. Držím jim moc palce. Ráda jsem i za obnovení ankety. Chvála bohu, že se dělá něco dobrého pro kulturu,“ uvedla.

Lucie Bílá je vděčná za setkávání s diváky

Sama má napilno a je ráda, že koncerty už nejsou do prázdného hlediště. „To bylo strašně smutné. Setkání s diváky je zásadní,“ řekla. I když jsou stále určitá omezení, je vděčná za jakoukoli sounáležitost. Má za sebou již osmnáct koncertů na Slovensku, vyráží na moravské turné, chystá besedy a koncerty ve svém pražském divadle. A těší se na Vánoce, které miluje. Dva vánoční koncerty chystá v domovských Otvovicích, kde uspořádá i další Dobročinný Lucčin bazárek. Ten minulý pomohl lidem z Moravy, postiženým tornádem.

Čtyřicet invalidních vozíků za andělíčky

„Potřebovala bych čtyři klony. Jeden by sportoval, aby udržoval kondici, druhý vyráběl šperky, další zpíval a další byl podnikavec, starající se o hospodu, kulturák, divadlo, šperky a internet,“ řekla s úsměvem. S tím, že výrobě šperků a andělíčků věnuje každou volnou chvíli. „Andílky dělám sama, protože jinak by to ztratilo kouzlo. Nevím, kolik jsem jich už vyrobila, ale bylo jich tolik, že jsem si mohla dovolit koupit čtyřicet invalidních vozíků,“ uvedla. Baví ji být i šperkařem. Nakupuje korálky z drahých kamenů či polodrahokamů. „Mám jich plno, nakupuji je ve velkém množství. Často se mě ptají, zda mám také obchod. Nemám, korálky jen navlékám a dělá mi to radost,“ řekla.

Hlasovat se bude podle Janečkovy metody

Na vyhlášení Českého slavíka, které v pátek 19. listopadu živě odvysílá televize Nova, se těší. Jak už Náš REGION informoval, prezidentem ankety je Karel Janeček. „Jsem velmi rád, že mohu pomoci naší hudební scéně, stíhané excesivními až neracionálními restrikcemi, a přispět k renesanci největší české hudební ankety, jejíž název vymyslel v roce 1962 Ladislav Smoljak. Spravedlivé hlasování podle hlasovací metody D21 umožní lidem lépe vyjádřit své preference a přináší tak férové a sjednocující výsledky soutěže, kterou považuji za rodinné stříbro české i československé populární hudby,” uvedl. Každý bude mít možnost udělit až pět hlasů. Vedle kategorií nejlepší zpěvák, zpěvačka a hudební skupina bude novinkou kategorie hip hop a rap.

Po čtyřleté pauze se bude znovu pořádat Český slavík

Hlasovat lze už nyní – až do 5. listopadu

Hlasovat lze už nyní – do 5. listopadu, a to na webu hlasovani.ceskyslavik.cz. Producentem je Jakub Horák. Čestným ředitelem zůstává bývalý producent ankety Jaroslav Těšínský. Galakoncert připravuje režisér Pepe Majeský. „Velice se těším na návrat Slavíka na obrazovky Novy, a to nejen proto, že se s ním vracím i já. V minulosti jsem totiž tvořil už čtyři jeho galavečery a tento bude tím vším, co se mezitím událo a změnilo, o to více zajímavý, jiný a doufám, že v mnoha ohledech výjimečný,” řekl. Galavečerem budou provázet moderátoři Aleš Háma a Ondřej Sokol.

Nová trofej obsahuje matematické symboly

Novou podobu má trofej pro nejpopulárnějšího zpěváka, zpěvačku, skupinu i vítěze nové kategorie. Soška je z dílny designérky Viktorie Beldové. Janeček prozradil, že v podobě trofeje jsou obsaženy matematické symboly. Mimochodem, Janečkovým oblíbeným číslem je jedenadvacítka, což je znát i z toho, že Český slavík je obnoven v roce 2021, tisková konference se konala 21. září a začala v 10.21 hodin. Anketa Český slavík se po pauze uskuteční po třiadvacáté, předcházelo jí třicet ročníků Zlatého slavíka, přičemž první ročník se konal již v roce 1962. Karel Gott získal 42 slavíků, Lucie Bílá, která znovuobnovení ankety podpořila, dvacet.

Zdroj: vzNepřehlédněte