• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Dušičky jsou tady: Za kolik letos můžete ozdobit hrob?

  2.11.2017
  Martina Cimpová

  Zvláštní čas, kdy hřbitovy ožívají tajemnou slavnostní atmosférou, je opět tady. Vypravili jsme se na Olšanské hřbitovy, abychom pro Vás zjistili, za kolik je možné pořídit výbavu na hrob. Jaké kytici lidé nejčastěji kupují?

  Ačkoliv se Památka zesnulých slaví 2. listopadu, chodí lidé tak jako každý rok zdobit hroby s předstihem, ale i několik dní poté. U Olšanských hřbitovů proto prodejci dušičkových dekorací postávají již od 20.10. a v prodeji budou pokračovat až do 7.11. Své stánky rozbalují někteří z nich již od šesti hodin ráno a končí se setměním, kolem páté hodiny.

  FOTO: Dušičky jsou tady: Za kolik letos můžete ozdobit hrob?

  Dušičky jsou tady: Za kolik letos můžete ozdobit hrob? - dušičky 2Dušičky jsou tady: Za kolik letos můžete ozdobit hrob? - dušičky 3Dušičky jsou tady: Za kolik letos můžete ozdobit hrob? - dušičky 4Dušičky jsou tady: Za kolik letos můžete ozdobit hrob? - dušičky 5Dušičky jsou tady: Za kolik letos můžete ozdobit hrob? - dušičky

  Kolik výzdoba hrobu stojí?

  Prodejci se shodnou, že ozdoby na jeden hrob vyjdou průměrně na dvě stě korun, ale malý věneček, či skromná kytice se i svíčkou dají pořídit již kolem stovky. Nejblíbenějšími artikly jsou chryzanatémy, malé věnce, svíce a placaté kytice s chvojím.

  Jak zvyk uctívání mrtvých vzniknul?

  Jeho historie navazuje na předkřesťanské tradice. Původně to byl keltský svátek Samhain, který se slavil 1. listopadu a byla to oslava konce léta a začátku nového roku. Na tento pohanský svátek navázala křesťanská církev a naroubovala na něj zvyk nový. V křesťanských zemích se tak od roku 998 slaví prvního listopadu svátek Všech svatých a druhého listopadu Památka zesnulých. U nás je jejich doménou klid, motliba a zamyšlení, v anglosaských zemích mají podobu veselice, plné bizarních kostýmů a dlabaných dýní.  Nepřehlédněte