• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Dva autobusy při nehodě zapadly do závěje, sypače kloužou do příkopů. Hasiči v Olomouckém kraji bojují s následky sněžení

  2.12.2023
  Doris Drienová

  Husté sněžení, které zasáhlo Olomoucký kraj v noci na sobotu a pokračuje i během dne, komplikuje dopravu na silnicích. Hasiči během dne zasahovali už u dvou nehod autobusu. V nejvyšších polohách Olomouckého kraje napadlo přes noc až 15 centimetrů sněhu a v regionu i nadále sněží.

  Po zapadnutí autobusu v Rejvízu na Jesenicku do sněhu zasahují u podobné nehody také v Kojetíně na Přerovsku, dva lidé se při ní zranili, řekla v sobotu odpoledne mluvčí hasičů Lucie Balážová. Silničáři vyslali do terénu veškerou techniku, pluží a sypají.

  Linkový autobus zapadl v Rejvízu do závějí a sjel do příkopu, jeden cestující se lehce zranil. „Cestovalo v něm 12 osob, jedna byla zraněna. Pasažéry jsme evakuovali a přepravujeme ve spolupráci s dobrovolnými hasiči do Jeseníku. Autobus vytáhneme vyprošťovacím jeřábem,“ uvedla mluvčí hasičů. Další nehoda autobusu se stala odpoledne u Kojetína. „Cestovalo v něm 19 osob, dva jsou lehce zraněni. Na místě zasahovala zdravotnická záchranná služba, cestující jsme přepravili do Kojetína,“ uvedla mluvčí hasičů.

  Špatně sjízdná je podle hasičů na všech komunikacích také oblast nad Šternberskem, i tam nabádají k opatrnosti. Dva sypače museli v sobotu hasiči vyprošťovat také ve Štítech a ve Velké Kraši z příkopů.

  Se sněhovou nadílkou od rána bojují silničáři ve všech koutech Olomouckého kraje. Silnice jsou podle nich průjezdné, ale se zvýšenou opatrností. Jen na Šumpersku napadlo v nejvyšších polohách v noci na dnešek až 15 centimetrů sněhu a stále sněží. Veškerou techniku v terénu mají i silničáři z dalších okresů Olomouckého kraje. Dispečeři navíc řidiče upozorňují, že kvůli větru se místy tvoří na silnicích sněhové jazyky nebo závěje.

  Na silnicích udržovaných chemicky leží většinou rozbředlá sněhová vrstva, na vozovkách sypaných drtí je ujetá sněhová vrstva krytá posypem. Žádné silnice v kraji zatím nejsou kvůli zimnímu počasí uzavřeny, vyplývá to z dopravních informací policie.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte