• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Dvěma domům v Libni dodávají energii sluneční elektrárny

  17.9.2022
  Renata Říhová

  Městská společnost Technologie hlavního města Prahy začala v Praze budovat fotovoltaické elektrárny. Dvě sluneční elektrárny nainstalovala na střeše bytových domů v Libni a jednu na Černém Mostě. Tři pilotní projekty sloužily k tomu, aby společnost otestovala technologie a nastavila procesy. Nyní už přechází do ostrého režimu výstavby. Do konce roku chce nainstalovat fotovoltaické panely na dalších 17 objektů, od příštího roku pak zvýšit tempo až na dvě fotovoltaické elektrárny týdně.

  Čistou energii budou ihned po připojení do sítě využívat první tři bytové domy v Praze. V letošním roce se jí dále dočká třeba i domov pro seniory v Ďáblicích, objekt Policie ČR v Praze 4 nebo škola na Praze 11. „Střechy domů nachází díky fotovoltaickým panelům smysluplné využití. Zvlášť v současné situaci, kdy řada domácností zažívá zdražování elektřiny. Oproti tomu fotovoltaické elektrárny zajišťují vlastní zdroj levné energie a tím úsporu té, kterou je jinak nutné nakupovat ze sítě. Úspora se pohybuje mezi 20 až 40 procenty,“ uvedl pražský radní Prahy pro oblast správy majetku Jan Chabr (TOP 09) a dodal, že budování slunečních elektráren na pražských střechách významně přispívá také k plnění Klimatického plánu hlavního města Prahy do roku 2030.

  Společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) v celém projektu tzv. „Pražské solární elektrárny“ zajišťuje vypracování projektové dokumentace, povolovací procesy a na jejím základě pak instalaci celé solární elektrárny. Práce vedoucí k hotové elektrárně trvají podle předsedy představenstva THMP Tomáše Jílka zhruba čtyři týdny: „Pokud není vyžadováno stavební povolení, které celý proces prodlouží, máme projektovou dokumentaci pro jeden objekt hotovou obvykle do tří týdnů. Samotná realizace už je rychlejší – ta zabere týden. Podmínkou je ale dostatek potřebného materiálu, zejména FVE panelů,“ řekl Jílek.

  Fotovoltaické panely bude THMP instalovat nejen na městské objekty, ale také na bytové a rodinné domy. „Pro následující rok jsme si stanovili cíl dokončit až dvě fotovoltaiky týdně. Plánujeme proto významně posílit stav našich elektromontérů a projektových manažerů, kteří by nám pomohli ambiciózního výsledku dosáhnout,“ dodal Tomáš Jílek.

  Zdroj: TZ THM


  Témata:

  Nepřehlédněte