• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Euroklíče otevřou hendikepovaným bezbariérové prostory Prahy 1

  4.8.2022
  Renata Říhová

  První městská část uzavřela memorandu o spolupráci s Národní radou osob se zdravotním postižením České republiky, která realizuje již od roku 2007projekt Euroklíč. Cílem projektu je zajistit osobám se sníženou schopností pohybu, ale také rodičům dětí do tří let a seniorům, rychlou a důstojnou dostupnost veřejných sociálních a technických kompenzačních zařízení například výtahů, svislých a schodišťových plošin apod., čímž přispívá k integraci těchto osob do společnosti.

  Euroklíč je univerzální klíč, s jehož pomocí se dostane osoba se zdravotním postižením či rodič pečující o dítě do tří let na vybraná bezbariérová WC a plošiny ve veřejných budovách, v metru, na nádražích i na čerpacích stanicích po celé Evropě. „V České republice jsme od roku 2007 namontovali více než 1900 eurozámků a distribuovali osobám se zdravotním postižením více než 50 000 euroklíčů. Velmi si ceníme aktivity jednotlivých měst a také městských částí, které se do projektu zapojují a dlouhodobě jej aktivně podporují,“ řekl předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása.

  „Praha 1 jako historická městská část s řadou památek a s tím spojených bariér otázku dostupnosti veřejných prostor a služeb velmi citlivě vnímá. Naši odborníci průběžně pracují na odstraňování bariér a rozšiřování dostupných míst i na informování veřejnosti o bezbariérovosti. V podmínkách Pražské památkové rezervace je to samozřejmě násobně složitější než v novějších městských částech. V kontextu naší práce je proto logické, že se připojujeme k projektu Euroklíč,“ uvedl starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN).

  „Naše městská část má služby pro osoby s handicapem i seniory na velmi dobré úrovni a věnuje jim velkou pozornost. Euroklíč budou oprávněným osobám vydávat naši pracovníci z oddělení sociální péče a služeb ve Vodičkově 18,“ doplnil první místostarosta 1 Petr Burgr (KDU-ČSL).

  Podpis memoranda zorganizovala radní městské části Praha 13 a stálý host komise Rady hlavního města Prahy Aneta Ečeková Maršálová: ,,Usnadnění života lidem se zdravotním postižením je mým dlouhodobým cílem. I proto se domnívám, že spolupráce s NRZP ČR a podpora projektu Euroklíč má smysl napříč městskými částmi. Jsem moc ráda, že jsem mohla tento trend rozšířit i mimo Prahu 13, kde jsme podepsali toto memorandum již v minulém roce.“

  Zdroj: MČ Praha 1


  Témata:

  Nepřehlédněte