• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Europoslanec Zdechovský: Musíme investovat do naší obrany

  22.4.2024
  Redakce

  Státy Evropské unie hrubě podcenily připravenost na možný konflikt a neinvestovaly dostatečně do své obranyschopnosti. Přitom absolutní prioritou musí vždy být bezpečnost občanů v celé EU. Bezpečnost je i klíčem ke stabilitě a ekonomické prosperitě.

  Pokud přestaneme podporovat Ukrajinu, tak padne. Sama se ruskému nepříteli neubrání. Pomoc je i v našem zájmu, protože jinak bychom měli Rusko na hranicích se Slovenskem. Bylo by to přímé ohrožení celé EU.

  Ukrajina je stále suverénní země, která byla bezdůvodně napadena svým sousedem, a která brání i naši svobodu a mír v EU. To je i stanovisko naší Evropské lidové strany (EPP Group in the EP), jež je nejsilnější frakcí v europarlamentu. Proto je důležité i nadále Ukrajinu finančně podporovat.

  Peníze netečou do kanálu, jak se snaží odpůrci pomoci naznačit. Jdou jak na podporu celkové hospodářské, sociální a finanční odolnosti Ukrajiny a na opatření vojenského charakteru, tak i pro členské státy na financování potřeb Ukrajinců prchajících před válkou do EU.

  Nedávno jsme v Evropském parlamentu schválili pomoc ve výši 50 miliard eur. Tyto peníze poskytujeme Ukrajině ve formě úvěrů (33 mld.) a grantů (17 mld.) Není to žádný dar.

  Je nutné nastartovat evropský obranný průmysl

  Lídři EU si dlouho nechtěli přiznat, že by bylo zapotřebí investovat do obranného průmyslu, protože válka skončí a nastane mír. Vidíme, že to tak není. EU trestuhodně podcenila investice do své obranyschopnosti.

  Dlouho jsme přehlíželi zbrojovky, odstavili je na druhou kolej, a proto se nesmíme divit, že se teď horko těžko navyšují kapacity výroby. Slíbili jsme Ukrajině milion kusů dělostřelecké munice a pak jsme zjistili, že to nezvládneme.

  Mohou za to banky?

  Obranný průmysl je klíčový přispěvatel k odolnosti a bezpečnosti EU a tím k míru a sociální udržitelnosti, uvedla komisařka Mairead McGuinnessová na mou otázku, zda Komise považuje výrobu zbraní za společensky udržitelnou.

  EU tedy pod tlakem průmyslu a válečné reality omezení pro zbrojaře nezavedla. Vyjádření některých bank, které nechtěly poskytovat zbrojovkám úvěry, protože to není společensky udržitelné, se ukázala jako lživá.

  Komise tím říká, že chce posílit výrobu zbraní a munice v evropských zbrojařských podnicích, což je rozhodně dobře. Za Evropskou lidovou stranu (EPP Group in the EP) to jednoznačně podporujeme. Z mého pohledu to však mělo přijít mnohem dříve.

  Tomáš Zdechovský  Nepřehlédněte