• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Exekutor s vazbou na ANO a Faltýnka staví načerno přehradu. Řeší to kriminálka

  15.6.2021
  Jan Štoll

  Stavbou přehrady pod Paprskem v Rychlebských horách se zabývá hospodářská kriminálka, potvrdila to policejní mluvčí Jiřina Vybíhalová. Přehradu už měsíce buduje klatovský exekutor Dalimil Mika, ten je významný sponzor Hnutí ANO a přítelem Jaroslava Faltýnka /ANO/. Práce devastují ohrožené druhy a necitlivě zasahuje do místních ekosystémů.

  Přehradu určenou k zasněžování přilehlého lyžařského centra Paprsek nechal bez povolení bagrovat exekutor Mika na dvouhektarové ploše v roce 2019. Územní plán tu v místní části Velké Vrbno připouštěl dvě drobné nádrže, nikoli jednu velkou. Ani na jejich případné povolení však nechtěl stavebník čekat. Zasněžovat hodlal co nejdříve. Rozsáhlý povrchový odkryv nevratně poškodil původní společenstva rostlin a živočichů, včetně kriticky ohrožených. Mika si povolení obstaral z Městského úřadu v Šumperku dodatečně.

  Za Horský areál Paprsek se nevyjadřuje podle deníku exekutor Mika, ale jednatel Jan Blaha. Ten tvrdí, že zasněžování je v projektu pouze vedlejší, hlavním cílem výstavby přehrady je podle něj zadržení vody v krajině a s tím související rozvoj biodiverzity díky zvýšení retenční schopnosti celé lokality. Spuštění stavby bez povolení vysvětluje potřebou prodloužit dobu pro výstavbu. „Šlo o procesní pochybení, jež jsme uznali a uhradili příslušnou pokutu. Není však důvodem ke zpochybnění celého projektu, který byl řádně posouzen,“ cituje list jednatele areálu.

  ANO, ČSSD, Zelení, STAN a Lidovci dokazují, že na Prahu i na pražský okruh dlabou, tweetuje Humplík z ODS

  „Podle šumperských úředníků nelze jednoznačně zjistit, zda investor poškodil krajinu, protože není znám stav lokality před započetím prací. Možná by se mohli podívat na fotografie z vybagrovaného potoka, nivy, louky a přilehlého lesíka. Nebyl to potok sám, kdo provedl dvouhektarový odkryv a zapomněl zdokumentovat původní stav. Takhle se u nás na horách dělá byznys,“ říká za šumperské Zelené Radek Ocelák.

  Kontrolní mechanismy selhaly

  Česká inspekce životního prostředí v tomto případě udělila pouze stotisícovou pokutu stavebníkovi Mikovi jako fyzické osobě. Nevyužila svých zákonných pravomocí k zastavení činnosti, nevymáhala podle navrácení do původního stavu ani náhradu reálné ekologické škody.

  „V poslední době bohužel kolem působení ČIŽP přibývá kontroverzí. K jejímu kritizovanému postupu v souvislosti s otravou Bečvy a nečinnosti při destrukci přírodní památky v lokalitě Na Plachtě v Hradci Králové se nyní přidává kauza Paprsek, kde inspekce pouze udělila pokutu, která je pro stavebníka snadno stravitelná a ve srovnání s mírou zásahu do horské krajiny je naprosto směšná,” upozorňuje spolupředseda krajských Zelených Daniel Řezníček.

  Zákon o předcházení ekologické újmě a o její nápravě přitom umožňuje uložit náhradu ekologické újmy a případně uložit pokutu až 5 milionů korun.

  Co se plánuje v Olomouci? Město zveřejnilo seznam plánovaných veřejných zakázek

  Média už v minulosti popsala exekutorovy vazby na Jaroslava Faltýnka, mocenskou dvojku hnutí ANO 2011 a jeho sponzorování hnutí ANO. Jeho společnosti LaserTherm, Farma Pohoda a Jantar Plzeň patří mezi nejvýznamnější sponzory hnutí ANO – celkem mu od roku 2016 darovaly už 1,9 milionu korun.

  Nejnovější úřední vývoj dává alespoň drobnou naději. Ministerstvo životního prostředí se kriticky vyjádřilo k činnosti Inspekce a olomoucký krajský úřad na jeho podnět zrušil šumperské rozhodnutí. Přehradní nádrž se tak znovu dostává do fáze černé stavby. Jenže tam už v minulosti byla dvakrát a pokaždé se jaksi podařilo ji na úřadech zlegalizovat. Navíc nové rozhodnutí není pravomocné, stavebníkovo odvolání má odkladný účinek a k zastavení prací tedy reálně nedochází.

  Načerno nebo ne, stavebník je zjevně odhodlán svou věc dokončit. Během letošního dubna a května se bagrovalo dál, zasažená plocha je rozšiřována a stanoviště ohrožených druhů jsou zřejmě dále ničena.

  Zdroj: ČTK, TZ Zelení Olomouc  Nepřehlédněte