• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Expozice připomíná slavného závodníka Vitvara

  19.5.2024
  Simona Knotková

  Muzeum motocyklových závodů Czech Road Racing v Hořicích na Jičínsku pro letošní sedmou sezonu obměnilo třetinu vystavovaných motocyklů.

  Letošní expozice nese název Od Vitvara po Červeného. Připomíná slavného motocyklového závodníka 30. až 50. let minulého století Antonína Vitvara, od jehož narození letos v říjnu uplyne 120 let, a současného úspěšného jezdce Marka Červeného, řekl spoluautor expozice a kronikář města Jaroslav Kotrbáček. Sezonu muzeum zahájilo současně se sobotními a nedělními motocyklovými závody 300 zatáček Gustava Havla.

  Nově je k vidění například motocykl Norton, na němž Vitvar vyhrál počátkem 50. let dvakrát Velkou cenu Československa v Brně, nebo Vitvarova závodní Jawa 350 z roku 1938. Fanoušky současného motocyklového sportu zaujme motocykl Kawasaki 600, na němž Červený v letech 2015 a 2016 ovládl mistrovství Evropy na přírodních okruzích (IRRC). Vystavena je i Červeného mistrovská trofej.

  Muzeum, které sídlí v hořickém zámku a patří pod město Hořice, letos ukazuje kolem 45 motocyklů od meziválečného období až po současné stroje kategorií supersport a superbike. Motocykly má dočasně zapůjčené od jejich majitelů. Vystavené jsou dále desítky dalších exponátů, zejména trofeje a poháry vítězů, jezdecké kombinézy, přilby, dokumenty, fotografie a plakáty k závodům. Zvláštní pozornost muzeum věnuje legendám československého motocyklového sportu, Františku Šťastnému a Gustavu Havlovi.

  Návštěvnost muzea od otevření v roce 2018 postupně roste. „Loni k nám přišlo 3500 lidí. Stále větší popularitu získává naše muzeum i v zahraničí, o čemž svědčí loňská účast návštěvníků z 15 evropských zemí,“ uvedl Kotrbáček.

  Muzeum bude v letošní sezoně otevřeno do 15. září. V květnu, červnu a v září jej budou moci zájemci navštívit v pátek, v sobotu a v neděli, o prázdninách i ve čtvrtek. Přes zimu má muzeum zavřeno.

  Tradice motocyklových závodů v Hořicích sahá do roku 1936. Asi pět kilometrů dlouhý přírodní okruh vede po běžných silnicích městem a lesy severně od Hořic. Závody bývají označovány za Mekku českých jezdců na přírodních okruzích a každoročně lákají tisíce diváků z Česka a ciziny.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte