• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Extrémní šikana se sexuálním podtextem otřásla školou na Plzeňsku. Školačka je na tom psychicky špatně

  23.2.2024
  Simona Knotková

  Podezřením na šikanu na druhém stupni základní školy v Blovicích na jižním Plzeňsku se zabývá policie.

  Podle serveru Krimi Plzeň, který na případ upozornil, se obětí extrémní šikany několika spolužáků stala třináctiletá dívka. Šikana měla údajně sexuální podtext a není vyloučeno, že spolužáci si ji natáčeli na mobilní telefony. Policejní mluvčí Dagmar Brožová podrobnosti k případu neuvedla. Rodina žákyně prostřednictvím právního zástupce oznámila věc také České školní inspekci (ČŠI), potvrdil náměstek ústředního školního inspektora a ředitel sekce inspekční činnosti Karel Kovář.

  Podlé médií má dívka vážné psychické následky. Vyjádření školy, která se s věcí obrátila na policii, se vzhledem k jarním prázdninám nepodařilo získat.

  „V tuto chvíli mohu sdělit s ohledem na probíhající prověřování a také s ohledem na věk zainteresovaných, že se policisté zabývají tímto nám oznámeným případem, ke kterému došlo na jedné ze základních škol na jižním Plzeňsku. Policisté prověřují veškeré skutečnosti případu a jsme v kontaktu s konkrétní školou, školními orgány a dalšími dotčenými orgány,“ sdělila Brožová. Připomněla, že policie na této i na dalších školách v kraji dlouhodobě pořádá preventivní přednášky pro žáky.

  Na sociálních sítích se objevují komentáře o tom, že na škole to není první případ šikany. Česká školní inspekce na blovickou základní školu obdržela celkem tři stížnosti, které se týkaly dvou různých případů. První stížnost přišla na konci minulého roku a na stejný případ ještě na začátku letošního roku. Inspekce tento případ týkající se šesté třídy prošetřovala a dospěla k závěru, že se nejednalo o klasickou šikanu skupiny žáků nebo kolektivu vůči jednotlivci, ale o rizikové a problémové chování jednoho žáka vůči více dětem, řekl Kovář. Škola a třídní učitel s žákem pracovali a inspekce bude sledovat další vývoj případu, případné zapojení spolupracujících organizací a intervence.

  Stížnost týkající se šikany jedné dívky ve vyšším ročníku školní inspekce dostala prostřednictvím advokátní kanceláře na přelomu ledna a února. „Tento případ se jeví jako závažnější a vyšetřuje ho policie, uvedl Kovář. Podle něj bude na policii věc prověřit, inspekce se ale bude zároveň zabývat postupem školy v tomto případě. „Budeme s pomocí přizvaného odborníka prošetřovat, jak funguje metodik prevence na škole, zda není chyba v postupu školy, jestli se něco nezanedbalo,“ řekl.

  Komplexní kontrolu prováděla Česká školní inspekce ve škole, kam chodí kolem 600 dětí, v listopadu 2022. Podle závěrečné zprávy udělila škola minimální počet snížených známek z chování. „Nízká byla i četnost udělených opatření k posílení kázně, přestože bylo ve škole pozorováno poměrně časté rušivé chování žáků,“ uvedli inspektoři. Škola podle nich objednává pro třídy u externích odborníků preventivní besedy, přednášky a osvětové akce o rizikových jevech. „Rizikovým jevům se věnují vyučující i v průběhu vzdělávání ve svých předmětech a jsou na ně zaměřeny také projektové dny. Monitoring vztahů mezi žáky ve třídě je prováděn třídními učiteli, například během třídnických hodin, které jsou organizovány podle aktuální potřeby. Jasné nastavení pravidel v jednotlivých třídních kolektivech, a především jejich dodržování žáky však vykazuje rezervy. Zjištěné případy rizikového chování jsou řešeny formou výchovných komisí, spoluprací se zákonnými zástupci žáků a v součinnosti s vedením školy,“ uvedla před více než rokem inspekce.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte