Facebookovým hitem současnosti jsou putovní kamínky, pomáhají i v této nelehké době

Novým fenoménem sociálních sítí se nedávno staly tzv. putovní kamínky. Do malování a hledání se připojilo už téměř čtvrt milionu lidí, kteří se rozhodli dělat radost sobě i někomu neznámému. Stane se z „kamínků“ stejný hit, jako kdysi céčka, pogy či hokejové kartičky?

Facebooková skupina s názvem Kamínky už dnes není neznámá patrně žádnému uživateli této sociální sítě. Jak se ale obyčejné malování na kamínky stalo tak populární a v čem vlastně spočívá princip celé akce?

„Principem je udělat radost někomu neznámému. Někdo namaluje kamínkem, označí ho názvem skupiny Kamínky a logem Facebooku, připojí své PSČ a kamínek zanechá na viditelném frekventovaném místě. Nálezce takového kamínku by měl poté kamínek vyfotit a vložit do skupiny,“ popsala nám celý princip Ivana Hrušková ze skupiny Kamínky.

Zmíněné poštovní směrovací číslo je ale velice důležité, autor si totiž podle něj může dohledat, zda se kamínek někde objevil. A že to není jednoduché dokládá fakt, že skupina má více než 220 000 členů a jejich počet stále roste.

Hokejové kartičky a pogy. Zábava devadesátek už vymizela

Maluje každý

Cílem projektu je dělat lidem radost, působit motivačně, pozitivně a inspirativně, což je obzvlášť v dnešní době velice důležité. Zapojit se může úplně každý. „Do malování putovních kamínků se zapojují děti z mateřských škol, stejně jako senioři z domovů důchodců. Kamínky také generace spojují. Někdo v sobě nachází skrytý talent, někomu to zvyšuje sebevědomí. Aktivita podporuje tvořivost, kreativní myšlení, rozvíjí soustředění. Při procházkách lidé méně koukají do mobilů a více se rozhlíží, kde najít kamínky. Díky kamínkům si také více všímají nepořádku v okolí a velmi často přiloží ruku k dílu a odpadky posbírají,“ prozradila nám Tereza Suchá ze skupiny Kamínky.

Kamínky jako dárek na svatbu či talisman k maturitě

Jak říkají autorky, každý kamínek je něčím zajímavý a krásný. Malované putovní kamínky proto nacházejí řadu uplatnění. „Putovaly už v kapsách k maturitním zkouškám, pracovním pohovorům, sloužily pro štěstí u operací, udělaly radost při návštěvě nemocnice, narození dětí nebo jako dárek pro svatebčany,“ dodala Ivana Hrušková.

Závislost na Facebooku se u dětí léčí hůř než závislost na heroinu. Jak z toho ven

Putovní kamínky ale nekončí jen v naší zemi, dostaly se už i do zahraničí, o pozitivní ohlasy není nouze. Ovšem, pokud někdo očekává, že se dozví o nálezech všech svých kamínků, může být trochu zklamaný: „Přeci jen existuje velké množství lidí, kteří tuto aktivitu neznají nebo nemají Facebook a kamínek nezveřejní. Je dobré si uvědomit, že každý nalezený kamínek určitě udělal radost, ať už ho nálezce zveřejnil či nikoli.“

I v době koronaviru bez omezení

V dnešní koronavirové době jsou kamínky jednou z mála činností, které mohou probíhat téměř bez omezení. Kamínky rovněž pomáhají v aukcích na podporu nemocných dětí aj.

Včera, 15:40
Film o zombících, který vznikl podle stejnojmenné videohry, avšak v něm slovo „zombie“ neuslyšíte. Zajímavé...
Včera, 13:40
Podle údajů Českého statistického úřadu až 43 % zaměstnanců a až 60 % živnostníků pocítilo...
Včera, 11:40
Komerční článek
Jaké je řešení? Nová studie advokátní kanceláře Toman & Partneři nastínila, že klíčová je transparentní...
Včera, 11:40
Plejtvák obrovský, mořský savec z řádu kytovců, je největším tvorem, jaký kdy na Zemi vůbec...
Včera, 10:20
Větší břicho lidi obvykle velmi trápí. A jak by ne, je to celkem nebezpečná záležitost,...
Včera, 08:10
Chytli jste covid nebo chřipku či jste "jen nachlazeni? Uvařte si vývar! Vývar ze zeleniny...
28.10.2020
Nevím jak vy, ale já považuji podzim za nejkrásnější roční období. Hýří barvami a člověku...
28.10.2020
Velké šelmy celosvětově ubývají, avšak severoameričtí kojoti jsou v tomto případě výjimkou. Jejich populace naopak...
28.10.2020
Připravovala se jednoduše, s bylinami a kořením a opékala se na ohni. Zvěřinové pochoutky se...
28.10.2020
Nejčastější větou, která zaznívá v okamžiku, kdy se výzkumnice Blanka Nyklová ze Sociologického ústavu AV...
28.10.2020
Dnes, v tento slavnostní den, který je však trochu upozaděn situací kolem koronavirové krize, si...
Reklama