• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně oslaví 25. výročí vzniku konferencí a knihou

  24.9.2023
  Doris Drienová

  Budoucí politology, psychology, sociology i novináře vzdělává Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně, která vznikla před 25 lety. Výročí připomene úterní vědecká konference věnovaná aktuálním společenským problémům. Vychází také vzpomínková kniha.

  „Ambicí současných akademiček a akademiků je srovnávat se s předními evropskými společenskovědními fakultami – a to jak v kvalitě výuky, tak vědy,“ uvedl na webu univerzity děkan Stanislav Balík.

  Fakulta vznikla 1. ledna 1998 a jejím prvním děkanem se stal Ivo Možný, sociolog, jenž má nyní v atriu nenápadnou sochu. „Otcům zakladatelům“ bylo podle sociologa a dalšího aktéra tehdejších událostí Ladislava Rabušice zřejmé, že pro náležitý rozvoj jednotlivých oborů sociálních věd musí vzniknout samostatná fakulta.

  Měli podporu rektora Eduarda Schmidta. „A taky musím vzpomenout tehdejší děkanku Filozofické fakulty Masarykovy univerzity profesorku Janu Nechutovou, která s odchodem sociologie, sociální práce, politologie a psychologie, které již tehdy v rámci filozofické fakulty existovaly, souhlasila. Byť to v dané chvíli znamenalo jisté oslabení pozice její fakulty,“ řekl Rabušic.

  Výročí připomene konference, která se koná v úterý ve fakultní aule a je otevřená veřejnosti. Uvede ji herečka, politička, socioložka a diplomatka Magda Vášáryová, která se dlouhodobě věnuje tématům jako je rovnoprávnost žen a mužů. Zabývá se také kulturní politikou a mezinárodními vztahy.

  Tematické bloky odrážejí výzkumné směry fakulty a zároveň problémy společnosti. Odborníci budou hovořit o problematice dětí a mladistvých v současném světě, vzrůstající nedůvěře v média, vlády i instituce a také o problematice starších lidí a jejich vnímání ve společnosti. K výročí vychází kniha, kterou lze prohlížet on-line.

  Fakulta od roku 2005 sídlí v Joštově ulici v centru Brna. Nabízí 18 bakalářských a 20 magisterských programů, stejně jako doktorské studium. Má přes 3000 studentů.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte