Falešné očkovací certifikáty získalo na Vsetínsku přes 70 lidí

8.1.2022
Jaroslav Svoboda

S neustále se zvyšujícím tlakem vlády na očkování se začínají stále více objevovat i případy falšování očkovacích certifikátů. Své o tom vědí i čtyři ženy ze Vsetínska, které se měly podílet na zajišťování falešných certifikátů o prodělaném očkování proti covidu. Podle sdělení policie měly zajistit falešné certifikát y pro více než 70 lidí. Ženy jsou obviněny hned z několika trestných činů.

„Dvě ženy, které si zajišťovaly zájemce o očkovací certifikát bez očkování, jsou podezřelé ze spáchání trestných činů přijetí úplatku a padělání a pozměnění veřejné listiny. Další dvě osoby pracovaly ve vsetínském očkovacím centru a evidovaly zájemce do příslušných systémů, aniž by uvedené očkování fyzicky podstoupili. Obě jsou taktéž obviněny ze spáchání trestného činu padělání a pozměnění veřejné listiny, mladší z žen je navíc podezřelá z přijetí úplatku a vzhledem k tomu, že zničila více než 70 dávek vakcíny, také z poškození cizí věci,“ uvedl policejní mluvčí Petr Jaroš.

Auto na Jihlavsku usmrtilo chodce a ujelo. Policie hledá svědky nehody

Policie dále sdělila, že ženy tuto svou činnost prováděly nejméně od září loňského roku a certifikát získalo 74 lidí napříč celou republikou. Tento počet může být ale ještě vyšší. Vydání dalších osmi falešných certifikátů zabránili vsetínští kriminalisté.

„Zprostředkovatelky posílaly potřebné údaje o zájemcích pracovnici očkovacího centra a následně vybíraly od zájemců částky od dvou do sedmi tisíc za jednu dávku. Tyto úplatky celkem dosáhly téměř půlmilionové hodnoty. Policistům se podařilo zajistit finanční prostředky v řádech statisíců korun. Jedna z pracovnic očkovacího centra za navádění dat do systému dostala kosmetiku v několikatisícové hodnotě, druhá žádnou úplatu, ať materiální či finanční, nedostala,“ doplnil policejní mluvčí.

Zdroj: Policie ČR


Témata:

Nepřehlédněte