• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Falešní bankéři v Olomouckém kraji měli žně

  28.2.2024
  Simona Knotková

  Falešní bankéři připravili letos v Olomouckém kraji 17 lidí dohromady o pět milionů korun.

  Své oběti telefonicky zmanipulovali nejčastěji pod záminkou napadení jejich účtu. Počet případů letos rapidně roste, a kriminalisté proto nabádají veřejnost ke zvýšené opatrnosti. Loni v kraji evidovali 93 těchto případů se škodou převyšující 16 milionů korun, informovala Zuzana Slabá z olomouckého krajského policejního ředitelství.

  Naposledy obral tímto způsobem neznámý pachatel třiapadesátiletou ženu ze Šumperska o více než 900 000 korun. „Muž, který se představil jako pracovník banky, zavolal ženě v úterý dopoledne a tvrdil jí, že na jejím bankovním účtu proběhly dvě podezřelé transakce. Poté ji kontaktoval další muž s tím, že je potřeba převést všechny peníze na jiný bezpečný účet,“ uvedla vrchní inspektorka Markéta Kallerová. Pachatel také ženu přesvědčil, aby si vzala úvěr ve výši 400 000 korun. „Podle pokynů údajného bankovního poradce žena postupně převedla ve 14 transakcích na pět různých účtů veškeré své peníze a další část z poskytnuté půjčky,“ uvedla Kallerová. Doplnila, že až poté si žena uvědomila, že naletěla podvodníkovi. Pachateli hrozí až pět let vězení.

  O téměř 700 000 korun přišel na konci roku také sedmatřicetiletý muž z Olomoucka, který podle instrukcí falešného bankéře pod záminkou zneužití účtu vložil peníze nadvakrát do bitcoinmatu obchodního centra na periferii Olomouce. Právě bitcoinmaty hrají v případech častou roli, kriminalisté přitom upozorňují, že tato zařízení slouží k nákupu a prodeji virtuální měny, nikoli jako úschovna banky. „Protože si to poškození neuvědomují, snaží se je policie i na poslední chvíli varovat, a to buď umísťováním varovných cedulí v bezprostřední blízkosti vkladomatů, případně po dohodě s provozovateli přímo na ovládacích panelech přístroje,“ uvedla Zuzana Slabá.

  Dalším rozšířeným způsobem, jak se snaží tito pachatelé své oběti připravit o peníze, je podle policistů snaha o převedení jejich peněz na jiný, údajně bezpečný účet. Pro potvrzení věrohodnosti svého tvrzení operují také s tím, že se případem již zabývá policie. Policisté upozorňují rovněž na to, podvodníci umí velmi dobře napodobit telefonní čísla bank i jiných institucí, dokonce i policie. V případě jakýchkoli nejasností by lidé měli zavěsit a sami zkontaktovat svou banku a veškeré kroky si předem ověřit, doplnili zástupci krajského policejního ředitelství.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte