Falešní bankovní úředníci podvedli důvěřivou ženu

24.6.2022
Jaroslav Svoboda

Důvěřivá žena z Frýdku-Místku uvěřila falešným telefonátům, přišla tak o 400 tisíc. Podobných podvodů přibývá, policisté o nich pravidelně informují, přesto se však vždy najde někdo důvěřivý, kdo na trik podvodníků naletí.

Frýdecko-místečtí kriminalisté řeší další podvodný telefonát. Důvěřivá žena kvůli němu přišla o 400 tisíc. Poslouchala instrukce od falešných bankovních úředníků a falešného policisty na lince a přivodila si tím velké obtíže.

„Podvedená 44letá žena byla telefonicky kontaktována mužem, který se vydával za zaměstnance banky. V rámci hovoru jí sdělil, že potřebuje doplnit informace k úvěrové žádosti, o kterou požádala. Ačkoliv udivená žena pomyslnému zaměstnanci banky sdělila, že o žádný úvěr nežádala, záměrně jí dalšími informacemi přiměl uvěřit, že si někdo na její jméno snažil vzít půjčku,“ popsal stále se opakující scénář podvodníků policejní mluvčí Jaroslav Drobek.

Policie pátrá po mladé dívce z Milovic, po škole se nevrátila domů

Falešná technický pracovník banky pak ženu přesvědčil, že se stala obětí podvodu a ujistil ji, že jediná možnost zabezpečení jejího účtu je zřízení půjčky v maximální možné výši. Vzápětí poškozenou kontaktoval dokonce falešný policista, který jí ubezpečil, že s bankami v takovýchto případech spolupracuje.

„Policista ženu ujistil, že instrukce bankovních úředníků jsou správné a vše činí pro vlastní ochranu účtu. Poté poškozené opětovně volal pomyslný technický úředník banky, který jí instruoval o dalším postupu. Měla navštívit banku, kde požádá o nejvyšší možný úvěr. Upozornil jí, aby při vyřizování žádosti měla u sebe neustále zapnutý mobilní telefon.  To z důvodu, aby slyšel průběh vyřizování. Samozřejmě se při vyřizování půjčky neměla zmínit o pravém důvodu, proč si úvěr zřizuje,“ dodal mluvčí Drobek.

Takový scénář se zdá až neuvěřitelný, ale bohužel je zcela reálný. Žena si sjednala úvěr 400 tisíc korun, které podle instrukcí podvodníků vložila do bitcoinmatu.

„Kriminalisté v dané věci zahájili trestní řízení pro podezření ze spáchání přečinu podvod. V případě dopadení pachatelům hrozí až pět let odnětí svobody,“ dodal policejní mluvčí.

Zdroj: Policie ČR


Témata:

Nepřehlédněte