Falešní „zaměstnanci vodáren“ okradli seniora o sedm tisíc korun, víc v jeho bytě nestihli najít

23.7.2021
Roman Kořinek

„Důvěřivý muž je vpustil do bytu a sám byl přítomen u jednoho z mužů, který kontroloval a zapisoval stav vodoměru na toaletě. Druhý zloděj využil lsti a poškozenému sdělil, že musí ještě zkontrolovat vodovodní kohoutky v kuchyni. Zřejmě využil toho, že byl v kuchyni sám a po prohledání místnosti odcizil z odložené peněženky více než 7 tisíc korun. Poté oba falešní zaměstnanci vodáren z bytu odešli,“ říká policejní mluvčí Zuzana Týřová s tím, že si oba pachatelé peníze rozdělili a utratili pro vlastní potřebu.

V momentě, kdy poškozený muž zjistil, že byl okraden, ihned zavolal na policii. Policisté oba muže vypátrali a zadrželi.  Oběma již sdělili podezření ze spáchání přečinu krádeže v jednočinném souběhu s přečinem porušení domovní svobody spáchaného formou spolupachatelství. V případě prokázání viny jim tak může hrozit až dvouletý trest odnětí svobody.

„Opět apelujeme zejména na všechny seniory, aby byli opatrní. Nedůvěřujte cizím lidem! Nenechte se podvést a okrást. Nikdy nevpouštějte cizí lidi do svého bytu. Neukazujte nikomu, kde máte uložené úspory.  Nedůvěřujte neznámým osobám, které vás osloví. V případě, že někdo zvoní či ťuká, nikdy neotvírejte dveře dříve, než zjistíte, kdo je za nimi,“ vyjmenovává zásady policejní mluvčí a pokračuje: „Pokud na Vás zazvoní opravář či pracovník služeb a nemá řádné označení, neotvírejte dveře a nejprve si telefonicky na dané instituci ověřte, zda má pracovník u vás danou službu vykonávat. Pokud máte jakékoliv pochybnosti, nabízenou službu odmítněte.“

Mezi dalšími zásadami, na které policie upozorňuje je nepodlehnutí vidině levného nákupu, zprostředkování levnějších služeb či podomní nabídky výher v loterii.  Nikomu nesdělovat osobní údaje, nedůvěřovat každému kdo požádá o pomoc a to zejména o pomoc finanční a nenechat na sebe činěn nátlak od cizích osob ani od rodinných příslušníků k podpisu závažných dokumentů například o poskytnutí peněžní půjčky či převedení nemovitosti.

Zdroj: vz/pčrNepřehlédněte