Falešný bankéř vytáhl z důvěřivé ženy téměř půl miliónu

14.8.2022
Andrea Jančová

Další případ kybernetického zločinu vyšetřují policisté tentokrát na Klatovsku. Policisté z oddělení hospodářské kriminality prověřují podvod, kdy se zatím neznámý pachatel vydával za bankéře a od důvěřivé ženy vylákal 450 000 korun. 

Počátkem měsíce srpna telefonicky kontaktoval poškozenou ženu neznámý muž, který se vydával za pracovníka bezpečnostního oddělení banky a ona sama muži sdělila, v jakém peněžním ústavu má účet. O hodinu později volal neznámý muž s tím, že je z uvedené banky a tvrdil, že někdo chce čerpat její přednastavený úvěr a instruoval ji, aby se přihlásila do svého účtu a zabránila takto jeho vyčerpání.

Žena uvedla, že údaje k přihlášení nezná a muž ochotně poslal na její e-mail zprávu s bezpečnostním kódem k obnovení hesla ke vstupu do internetového bankovnictví. Následně žena bezpečnostní kód falešnému bankéři nadiktovala a tento řekl, že bude zřejmě volat policie a další zástupce jiné banky.

Pachatel ženu navedl, aby dojela na pobočku do jiného města, kde bude čerpat úvěr z důvodu, aby tento nebyl poskytnut jiné osobě. Žena skutečně dojela na jinou pobočku, kde v peněžním ústavu vybrala 300 000 korun v hotovosti a 150 000 vybrala z peněžního bankomatu. Podle dalších telefonických pokynů pachatele žena uvedenou částku postupně vložila do bitcoinmatu na dvacet kryptoměnových peněženek v celkové částce 450 000 korun.

Až poté žena zamířila na policii. Ta ve věci zahájila úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinů podvod a neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací. Jak pro Náš region dodává policejní mluvčí Dana Ladmanová – pokud někdo žádá jménem vaší banky nebo Policie České republiky přístupové údaje do internetového bankovnictví nebo o platební kartě či platební transakci z důvodu podezřelého útoku na účtu – okamžitě kontaktujte nebo osobně navštivte příslušnou banku, kde si ověříte pravdivost tvrzených informací nebo oznamte případ na číslo 158.

zdroj : vz,Policie České republiky

 

 

 

 


Témata:

Nepřehlédněte