Farář Otík byl komediální postavou, závěr jeho života však komedii nepřipomínal

16.2.2021
Jaroslav Svoboda

Luďka Kopřivu, který se narodil 19. června 1924 v Praze, si většina z nás pamatuje jako vynikajícího představitele menších a výrazných komediálních postav, které mimo divadla s velkým úspěchem vytvářel rovněž ve filmu. Kromě klasiky českého filmu v podání Slunce, seno… si zahrál například v komediích Dívka na koštěti, Což takhle dát si špenát, Rumburak, Jak svět přichází o básníky nebo Srdečný pozdrav ze zeměkoule. Bravurně ale zvládl i roli alkoholika na léčení v dramatu Dobří holubi se vracejí a cizí mu nebyla ani role panovníka ve fantasy snímcích Kačenka a strašidla a Kačenka a zase ta strašidla. Uplatnil se i v dabingu, např. snímky Lady a Tramp, My z Kačerova, Četník ze St. Tropez a další.

Točila komedii, když čekala na smrt. Nacisté ji zabili za pomoc atentátníkům

Kopřiva byl vynikajícím hercem menších a výrazných komediálních rolí. Nanejvýš charakteristická pro něj byla menší, mrštná postava, vysoké čelo, vysoké čelo a dobrácký obličej, který se ve filmech zvlášť vyjímal. Jeho herecký život ale nebyl pouze film, čítal i působení ve známých divadelních souborech, po dokončení DAMU v roce 1948 začínal v oblastním souboru v Ostravě a poté působil v Divadle J. K. Tyla v Plzni. Po návratu do rodné Prahy se na dlouhá léta stal členem Divadla E. F. Buriana. Působil zde od roku 1960 až do roku 1991, kdy byl soubor rozpuštěn a Kopřiva odešel na odpočinek.

Prvorepubliková herečka byla zakladatelkou hereckého rodu Kodetů

Na sklonku svého života nezažíval zrovna nezájem režisérů. Ještě v roce 1991 natočil třetí díl série Slunce, seno.. (Slunce, seno, erotika) a v roce 1992 se účastnil natáčení seriálu Hříchy pro pátera Knoxe. Režisér si ho vybral pro roli voyera v díle Intimní záležitost. Kopřiva už byl ale nemocný Parkinsonovou chorobou a přestával si pamatovat. Režisér jeho obsazení přesto riskl, ale při vysílání docházelo k situacím, kdy mu herci museli napovídat text, když se v roli ztratil. Seriál byl totiž vysílán živě. Dále už se na veřejnosti objevoval spíše sporadicky, jako například ve vzpomínkovém pořadu Slunce, seno, Helena. To byl také pravděpodobně poslední pořad Luďka Kopřivy, ve kterém se na televizních obrazovkách objevil a po pravdě řečeno, už v něm bylo poznat, že farář Otík už není tím veselým člověkem, kterým býval.Nepřehlédněte