Rok po ničivé epidemii ptačí chřipky na Třebíčsku se tamní velkochovy drůbeže vrátily do původního stavu. Ředitel krajské veterinární správy na Vysočině Božek Vejmelka uvedl, že firmy obnovily své stavy v plném rozsahu.
Loňská únorová nákaza si vyžádala utracení přibližně 120 000 kusů drůbeže ve třech ohniscích. Konkrétně šlo o 50 000 kachen ve Valdíkově a celkem 70 000 slepic ve Vanči a Častoticích.
Vejmelka vysvětlil, že chovatelé mohli začít s obnovou chovu 21 dní po závěrečné dezinfekci, přičemž i poté probíhala další vyšetření na ptačí chřipku. V kraji Vysočina se nachází 35 velkochovů drůbeže, převážně kuřat, ale i krůt, kachen a hus.
Kromě loňského roku zasáhla ptačí chřipka velký chov na Vysočině pouze v roce 2021, kdy bylo na husí farmě v Rohozné na Jihlavsku utraceno 5000 kusů drůbeže. Minulý rok bylo zasaženo také šest menších chovů v kraji.
Veterinární správa se však nezabývá pouze ptačí chřipkou. V loňském roce zaznamenala tři případy račího moru na Žďársku, infekční onemocnění pstruhů duhových ve stejném regionu a katarální horečku ovcí na Jihlavsku.
Inspektoři krajské veterinární správy provedli v minulém roce na Vysočině přibližně 2500 kontrol. Ty se týkaly nejen hospodářských chovů, ale i zájmových chovů, útulků a obchodů se zvířaty. Za porušení povinností uložili pokuty v celkové výši 2,6 milionu korun.
Zvýšená pozornost byla věnována životní pohodě zvířat a dodržování limitů reziduí farmakologicky účinných látek v potravinách živočišného původu. V osmi případech týrání byli psi předáni do náhradní péče a v dalších případech se chovatelé rozhodli darovat zvířata jiným lidem, kteří by jim zajistili lepší péči. V sedmi nejzávažnějších případech týrání zvířat podala veterinární správa trestní oznámení.
Zdroj: ČTK