• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Farmáři z Plzeňského kraje budou protestovat i na hraničních přechodech

  22.2.2024
  Doris Drienová

  Zemědělci z Plzeňského kraje budou ve čtvrtek dopoledne protestovat na hraničních přechodech s Německem i ve vnitrozemí proti agrární politice EU.

  Pojedou ze tří míst – z areálů zemědělských družstev v Mrákově na Domažlicku, v Číhani na Klatovsku a v Chválenicích na Plzeňsku. Média to ve stedu zjistila od zástupců Agrární komory (AK) a od policie.

  Tři kolony vozidel, každá s 30 až 40 kusy zemědělské techniky, hlavně traktorů, pojedou zejména po hlavních silnicích mezi 09:30 a 12:00. Na strojích budou mít transparenty s tím, že protestují hlavně proti „přemíře byrokracie Bruselu“, „dovozům komodit pochybné kvality“ a „nesmyslnému Green Dealu, který vede ke zdražování energií a omezení už tak nízké zemědělské produkce v ČR“. Zemědělci uvedli, že poklidným protestem chtějí vyslat signál, že jsou tu a připraveni přejít v blízké době k akcím, které už mohou ‚bolet‘.

  „Domažlická oblast vyrazí s 30 až 35 stroji směr Folmava, kde mají domluvené setkání s bavorskými farmáři,“ řekl předseda krajské AK Jaroslav Šíma. Klatovští zemědělci vytvoří stejně početnou kolonu, která kolem 10:00 vyjede z Číhaně na Klatovy, pojedou po hlavních silnicích a pak po silnici první třídy na Domažlice. Na Plzeňsku bude vyjíždět rovněž 30 až 35 strojů ze statku v Chválenicích. Pojedou po hlavní silnici Plzeň – České Budějovice k plzeňskému obchodnímu centru Olympia, kde se bude technika chvíli pohybovat a pak odjede po stejné trase zpět. Nebudou chvátat, pojedou zvolna a v okolí Olympie krátce zdrží dopravu, uvedl Šíma.

  „Vyrážíme z Mrákova a pojedeme po silnicích nižších tříd na Maxov, Spálenec, Českou Kubici, kde vyjedeme na hlavní silnici (mezinárodní tah I/26 z Plzně přes Domažlice do Německa) a dojedeme na hraniční přechod Folmava, vpředu a vzadu budeme mít blikající vozy,“ uvedl ředitel domažlické AK Ludvík Jírovec.

  „V Mrákově bude od 09:00 instruktáž, kolem 09:30 bychom chtěli vyrazit, abychom byli na 10:00 na hranicích,“ řekl Jírovec. Pojede nejméně 30 strojů, další se budou přidávat po cestě. „Souprava s vlekem má 16 metrů, což je jako kamion,“ řekl. Zpáteční cesta povede na kruhový objezd v Draženově, kde se vozidla otočí a vyrazí zpět na Českou Kubici a pak na Spálenec, Maxov a Mrákov. „Pokud nás pustí, chtěli bychom se otočit na staré německé celnici, která je prázdná. O tom jedná německá strana,“ uvedl. Kolona pojede plynule a nebude nikde stát.

  Podle Jírovce čeští farmáři protestní akci hodně podporují. „Volají mi pořád, klidně by mohlo jet 100 traktorů, což si ale nedovedu představit, to už by byl problém, to už ne. Spíše tu účast brzdíme,“ dodal.

  Informace AK potvrdila krajská policie, hraniční přechod Folmava by neměl podle ní být blokován. „Pokud zítra (ve čtvrtek) na cestách potkáte zemědělské stroje, dbejte zvýšené opatrnosti a zbytečně neriskujte, a to hlavně při jejich předjíždění,“ uvedla policie. V souvislosti s protestními jízdami se zaměří na všechny účastníky silničního provozu a bude dohlížet na bezpečnost, plynulost a dodržování předpisů.

  Zemědělci zemí střední a východní Evropy včetně Česka se chystají ve čtvrtek vyjet k hranicím, kde chtějí protestovat proti agrární politice Evropské unie. Vadí jim především podmínky takzvaného Green Dealu, tedy unijní Zelené dohody pro Evropu, ale i bezcelní dovozy zemědělských produktů ze zahraničí, zejména z Ukrajiny či Latinské Ameriky. Do protestů, které odrážejí podobné projevy nespokojenosti po celé Evropské unii, se podle českých či maďarských zemědělských organizací zapojí Slovensko, Česko, Polsko a Maďarsko, tedy země visegrádské čtyřky, a také Litva a Lotyšsko. Podpořit je mají i zemědělci z některých balkánských zemí včetně Bulharska, Chorvatska, Rumunska či Slovinska.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte