• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Festival Ji.hlava láká na první český film ve virtuální realitě

  15.9.2022
  Simona Knotková

  Filmový portrét lezce Adama Ondry, první český film ve virtuální realitě anebo největší přehlídku filipínské kinematografie v Evropě nabídne 26. ročník mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Pořadatelé připravili i program reflektující ruskou agresi na Ukrajině, téma války ve filmu či nové snímky ukrajinského režiséra Sergeje Loznici. Na Inspiračním fóru se pak bude diskutovat o svobodě, technologiích, teorii nerůstu nebo Ukrajině. Festival se bude konat od 25. do 30. října.

  „I v minulých dvou letech jsme byli pyšní na to, jaký program můžeme nabídnout, ale to, co se chystá letos, se s tím nedá srovnat. Je vidět, že pandemie plno filmů odsunula, skrze pandemii plno témat vykrystalizovalo a teď to do nás režiséři a režisérky pouští plnou parou,“ řekl novinářům ředitel festivalu Marek Hovorka. Ji.hlava také podle něj vzpomene na režiséra francouzské nové vlny Jean-Luca Godarda, který v úterý zemřel a který před třemi lety natočil pro festival znělku.

  Přehlídku aktuálního domácího dokumentu skýtá festivalová sekce Česká radost. Vedle portrétu jednoho z nejlepších sportovních lezců světa nazvaného Adam Ondra: Posunout hranice od režisérské dvojice Jana Šimánka a Petra Záruby uvede třeba snímek KaprKód. Ten je příběhem života československého hudebního skladatele Jana Kapra pohledem režisérky Lucie Králové. Dokumentární opera zpracovává život a tvorbu tohoto zprvu komunistickým režimem protežovaného skladatele, který v době normalizace nesměl tvořit.

  Poprvé v historii festivalu bude do soutěžní sekce Česká radost zařazen také film ve virtuální realitě Tmání režiséra Ondřeje Moravce, který byl před pár dny uvedený na festivalu v Benátkách. „Od přátel jsem za těch více než 13 let, co mě deprese pravidelně navštěvuje, mnohokrát slyšel: Já si nedovedu moc představit, co prožíváš. Virtuální realita se tedy stala skvělým prostředkem, jak na tuto otázku odpovědět lépe než bezradným mlčením,“ řekl Moravec. Film budou moci sledovat diváci pouze ve speciálních brýlích.

  „Zkušenost posledních měsíců naše přemýšlení o válce a míru zcela změnila,“ upozornil Hovorka na retrospektivu s názvem Poznámky k válce. Uvede dokumenty natočené po roce 1945, které podle Hovorky provokují k jinému pohledu na ně samé i na současný svět. Ve výběru nechybí snímek Noc a mlha (1956) francouzského režiséra Alaina Resnaise, který podává svědectví o životech vězňů v nacistických koncentračních táborech. Film Poslušnost (1962) sociálního psychologa Stanleyho Milgrama zkoumá vztah člověka k autoritám a zjišťuje, čeho jsou lidé schopni, pokud dostanou příkaz shora. A snímek Atomic Café (1982) režisérské trojice Jayne Loader a Kevin a Pierce Rafferty pak s nadsázkou glosuje dobovou americkou propagandu kolem hrozby jaderné války.

  Festival nabídne další tradiční sekce jako Souhvězdí, která vybírá to nejlepší ze světových filmových festivalů, či Zvláštní uvedení, kam patří výjimečné filmové zážitky. Do Jihlavy patří i filmy experimentální, retrospektivní či hudební. Festival doplní Inspirační fórum plné diskusí a přednášek a podruhé bude udělena Cena za nejlepší dokumentární knihu.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte