Festival knihy láká do Plzně hlavně dětské čtenáře

23.9.2022
Andrea Jančová

Festival čtenářství a knížek pro školy i rodiny vypukne v pátek 23. září 2022 v DEPO2015. Pod názvem Svět knihy dětem Plzeň budou po celý den probíhat autorská čtení, besedy, workshopy, prezentace knih, divadelní představení a soutěže.

Dopolední program osloví především žáky základních a středních škol, odpoledne jsou pak pořady připraveny především pro rodiče a děti. U vybraných akcí bude možné si knihy také zakoupit. „Letošní jednodenní akci jsme připravili především pro děti a mládež. Chceme tím rozvíjet poznávání knižního a literárního světa pro nejmladší generaci,“ vysvětlil důvod zaměření ředitel festivalu Radovan Auer.

Z autorů se představí například Petra Hůlová, Daniela Krolupperová, Petr Stančík, Galina Miklínová, Marka Míková, Ivana Peroutková, Tereza Marianová a řada dalších. Uskuteční se setkání s tchajwanským spisovatelem a básníkem Enkaryonem Angem, jenž publikum seznámí s literaturou i dalšími zajímavostmi své země. Zahraničí ještě zastoupí portugalsky psaná literatura či výstava ilustrací polských dětských knih v českých překladech, která je spojená se soutěží.

Mládež se dozví o oblíbeném Humbooku, procesu vydávání knih, novinkách ve sci-fi a fantasy i aktivitách Muzea rekordů a kuriozit. O historických událostech populární formou pohovoří autorky Jana Poncarová a Markéta Lukášková. Jsou připraveny pořady s poezií, hudbou a také hry a workshopy k rozpoznání fake news.

Rodiče získají informace o tom, jaké jsou nejlepší knihy pro děti, nebo se dozvědí o historii komiksů. Navštívit s dětmi mohou divadelní představení Marka Tomana se souborem Čučka nebo literární dramatizace v podání Michaely Fišarové v doprovodu herce Miroslava Reila. Děti si také mohou vyrobit ponorku s Galinou Miklínovou a Petrem Stančíkem a postavit dům pro myšky známý z populární knižní série Dům myšek.

Zajímavou zábavně naučnou literární stezku pro návštěvníky připravila Národní knihovna České republiky. Komiksové nakladatelství CREW si pro Plzeň nachystalo speciální akci. Po celý den si všichni návštěvníci mohou zatočit Komiksovým kolem štěstí, kde každý vyhrává hodnotné komiksové ceny. Pořady v rámci festivalu organizují, kromě společnosti Svět knihy, také česká přední nakladatelství zaměřená na děti a mládež. Festival se snaží podpořit čtenářství a zájem o literaturu, jak je tomu v rámci celoroční kampaně Rosteme s knihou, kterou pořádá společnost Svět knihy.

Zdroj : vz,TZ Magistrát města Plzně


Témata:

Nepřehlédněte