Festival světla nabídne unikátní světelnou show! Rozsvítí plzeňskou dominantu

24.3.2022
Andrea Jančová

Plzeň opět hostí unikátní festival světla BLIK BLIK. Nabídne to nejlepší ze současné digitální tvorby umělců nejen z Čech, ale také ze Slovenska, Maďarska, Francie, a dokonce z dalekého Japonska. Uskuteční se v pátek a sobotu 25. a 26. března. V plné síle se do Plzně vrací po třech letech, neboť jeho poslední dva ročníky poznamenala pandemie.

„Uplynulé dva roky byly pro kulturu velmi složité. Šestý ročník festivalu BLIK BLIK se vrací v tradičním formátu a nabídne to nejlepší z digitální tvorby. Těší mě, že připomene i velikány plzeňského loutkového umění Josefa Skupu a Jiřího Trnku, jejichž výročí narození si letos připomínáme. Jejich odkaz se tak propojí ve veřejném prostoru se současným uměním. Přijďte na festival BLIK BLIK. Rozsviťme Plzeň,“ pozval primátor Pavel Šindelář.

Hlavním místem letošního ročníku bude katedrála svatého Bartoloměje, která prošla v minulých letech náročnou rekonstrukcí. Opravený gotický interiér se stane dějištěm jedné z největších videomappingových a světelných show ve střední Evropě s názvem Nebeská symfonie. Návštěvník zahlédne na stropě i oltáři vesmír, planety, ale i plzeňské reálie včetně známého andělíčka. Umělecký obsah vytvořila mezinárodně oceňovaná francouzská skupina AV Extended. Projekce v katedrále bude jednou ze dvou interiérových instalací festivalu. Tou druhou se ve světové premiéře stane unikátní hudební nástroj Laserum. Tento instrument mohou návštěvníci ovládat pomocí laserových paprsků a rozeznít jím jak tóny a zvuky, tak prvky interiéru Korandova sboru, v němž bude umístěn.

Kromě dvou výše zmíněných placených instalací v interiéru, na které je potřeba zakoupit si vstupenky, čeká návštěvníky na festivalové trase dalších 13 světelných uměleckých projektů přístupných zdarma. Na náměstí Republiky si tak zájemci mohou vychutnat zvukový, a hlavně světelný zážitek u instalace Beam reach. V lokalitě U Zvonu, kde by již za pár let měla stát nová budova Západočeské galerie, ožijí stromy hrou světel a laserů v rámci instalace Stromořadí. Připraven je i doprovodný program – premiéra představení Camera Obscura plzeňské umělecké skupiny Žongléros Ansámbl.

Zdroj :vzNepřehlédněte