• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Festival Trutnoff končí. Poslední den láká třeba na Waltari

    V trutnovském areálu Bojiště v neděli končí festival Trutnoff, hlavními hvězdami programu závěrečného dne budou finští rockeři Waltari nebo znovuobnovená kapela Dunaj. Publikum jsou připraveni roztancovat také britští Asian Dub Foundation.

    Akce spojená se jménem Václava Havla se po sedmi letech z Brna vrátila na původní místo svého konání. Program s tradičně širokým žánrovým rozpětím nabízí od čtvrtka šest desítek kapel. V neděli se ještě mimo jiné představí The Atavist, Luboš Pospíšil & 5P, Švihadlo, Lucie Redlová, Záviš nebo Petr Váša a Ty Syčáci. Program krátce po poledni zahájí ekumenistická bohoslužba pod širým nebem. Vzhledem k onemocnění v kapele Boron se tentokrát neuskuteční každoroční „metalový budíček“.

    Festival letos vzdává poctu dvěma disidentkám, signatářkám Charty 77 a vězeňkyním svědomí – publicistce a překladatelce Petrušce Šustrové a psycholožce Daně Němcové. Součástí programu jsou také veřejné debaty, které se letos vztahují k návratu festivalu z exilu, zakazovaným festivalům v době totality, tvorbě samizdatu, válce na Ukrajině, společenským, kulturním i politickým a sportovním tématům. Novinkou festivalu je poetický stan, kde se představují mladí i starší básníci z prostředí nezávislého společenství.

    Počátky trutnovského festivalu sahají do roku 1987, kdy jeho první neoficiální ročník ve Volanově u Trutnova rozehnala komunistická policie. Hudební aparaturu se tehdy ale podařilo schovat u disidenta Václava Havla na Hrádečku. Později jako prezident býval Václav Havel návštěvníkem festivalu. Letos festival první den navštívil současný prezident Petr Pavel.

    Zdroj: ČTK



    Nepřehlédněte
    6.7.2026
    Královéhradecký kraj

    Lidé na Trutnovskou budou bez teplé vody