• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Finanční příspěvek na příměstské tábory dostanou malé děti z Jablonce nad Nisou i letos

  18.5.2024
  Doris Drienová

  Jablonec nad Nisou znovu přispěje na pobyty nejmenších dětí na příměstských táborech. Zájem mezi rodiči v posledních letech roste. Loni tak radnice přispěla na pobyt 325 dětí a rozdělila na to bezmála 210.000 korun, o pětinu víc než v roce 2022.

  Finanční příspěvek města je možné žádat pouze na pobyt dětí z mateřských škol a žáků z prvních tříd, řekla v pátek mluvčí magistrátu Jana Fričová.

  Příspěvek poskytuje město prostřednictvím zapsaných organizací, které péči o děti zajišťují, na magistrátu se jich do konce března zaregistrovalo 18. „Jedná se o tradiční službu rodičům, kteří jsou o prázdninách v práci a nemohou se o své děti postarat v době, kdy jsou zavřené mateřské školy,“ uvedla náměstkyně primátora Jana Hamplová (Starostové pro Liberecký kraj). V rozpočtu má podle ní město připraveno na příspěvky 200.000 korun, v případě potřeby ale může přidat.

  Příspěvek na prázdninové pobyty předškoláků radnice poskytuje od roku 2009, od roku 2014 ho rozšířila i na nejmenší školáky. Kvůli rostoucím nákladům město před dvěma lety částku zvýšilo z původní stokoruny na den na 130 korun. „Využít příspěvek je možné nejvýše na pět prázdninových dnů, což zpravidla odpovídá délce jedné prázdninové aktivity nabízené soukromými subjekty. Maximální příspěvek na jedno dítě v době hlavních prázdnin může dosáhnout maximálně 650 korun,“ dodala náměstkyně.

  Mateřské školy v Jablonci se o prázdninách na šest týdnů zavírají. „Aby si pracovníci mohli vybrat dovolenou, a zároveň toto období využíváme k opravám. Pro školy a školky je stavební sezona velmi omezená,“ řekla Hamplová. Po dobu tří týdnů podle ní péči o předškoláky zajišťuje Dům dětí a mládeže Vikýř, v dalších třech týdnech mohou rodiče umístit dítě na příměstský tábor a náklady jim částečně pokryje dotace města.

  Registrované organizace nabízejí třeba tábory zaměřené na lezení, bruslení a další sportovní aktivity, ale také tábory s výtvarným zaměřením, vařením v přírodě nebo výukou angličtiny. „Děti se díky těmto příměstským táborům každoročně seznamují s řadou nových aktivit, poznávají okolí města, experimentují s novými výtvarnými technikami a obecně si mohou vyzkoušet to, co nelze dělat v rámci běžné výuky v mateřských nebo základních školách,“ dodala Fričová.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte