Firma dala obec kvůli velkovepřínu u Vranovské přehrady k soudu

15.5.2022
Jan Štoll

Vepřín pro 10 tisíc prasat chce nedaleko oblíbené rekreační oblasti Vranovské přehrady vybudovat firma Zemědělská společnost Petřín. Obec Štítary tak velký chov nechce. Věc skončila u správního soudu.

Z dokumentace dopadů na životní prostředí, takzvané EIA, vyplývá, že firma chce v areálu bývalého chovu dojnic zařídit chov vepřů s celkovou kapacitou 10 tisíc kusů. Jihomoravské hejtmanství k záměru vydalo souhlasné stanovisko. „Záměr představuje smysluplné využití stávajícího, z části opuštěného zemědělského areálu u Štítar. Dokumentace i přes nedostatky dokládá přijatelnost záměru,“ stojí v odůvodnění souhlasného závazného stanoviska Krajského úřadu Jihomoravského kraje.

To se ale nelíbí lidem a vedení Štítar. „Jde ale i o důsledky pro rozvoj obce a ceny nemovitostí. Už dnes se mi ozývají lidé, že u nás chtěli koupit nemovitost a jestli tady teda bude prasečák,“ řekla starostka Pavla Rozsypalová s tím, že největší obavy panují ze zvuků a pachů provázejících velkochov vepřů.

Ani souhlasné stanovisko hejtmanství nebylo bez připomínek. „Negativní vlivy záměru na životní prostředí lze ve většině případů eliminovat pouze částečně. Účinným opatřením pro snížení negativních důsledků záměru na životní prostředí a vypořádání nesouhlasných vyjádření k dokumentaci je případné zmenšení počtu prasat ve výkrmu,“ píše se dále v dokumentu.

Plán ale počítá jen s rozdělením do dvou chovů, po pěti tisíci kusech. Firma zatím může postavit jen jeden chov. „Zavedením zkušebního provozu je možné identifikovat a vyhodnotit případné negativní vlivy na životní prostředí – emise amoniaku, zápach, nárůst dopravy, průnik sloučenin dusíku do podzemních a povrchových vod. Předložený záměr je z hlediska vlivů na životní prostředí podmíněně přijatelný,“ upřesňuje dokument.

 

„Ve Štítarech by se jednalo o výkrm zhruba 35 tisíc kusů za rok, protože prase se krmí zhruba 100 dnů,“ tvrdí starostka Rozsypalová. Štítary změnily územní plán, v oblasti je tak povolen malochov do dvou tisíc kusů vepřů.

To se nelíbí firmě Zemědělská společnost Petřín, spadající pod Rhea holding. „Firma podala správní žalobu spočívající v návrhu na zrušení opatření obecné povahy změny územního plánu. Kdy bude soud rozhodovat, není samozřejmě možné předjímat,“ uvedla projektová manažerka Zdeňka Tesařová z Rhea Holding.

S novými provozy holdingu Rhea se ale potýkají i v dalších městech, například v Jemnici na Vysočině. V tomto případě se jedná o výstavbu masokombinátu a velkovýkrmny kuřat firmou ZEOBS.  Od vepřína v místě firma upustila.  Obyvatelé města ale v anketě velkovýkrmnu odmítli. Změny územního plánu radnice protlačila přes jejich odpor. Přípravnému petičnímu výboru se sice podařilo nasbírat dostatek hlasů pro uspořádání referenda, zastupitelé ale jeho uspořádání odmítli. Podle místostarosty Zdeňka Hoška (SNK) byly otázky v referendu nepřípustné. Proti záměru zemědělské společnosti zveřejněnému loni vystupuje aktivně spolek Za dobrý život na Jemnicku.

STO/ČTKNepřehlédněte