• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Firmám, které mají opravit památkově chráněný most v Českém Krumlově, hrozí milionová pokuta

  25.11.2023
  Simona Knotková

  Stavebním firmám, které opraví památkově chráněný Lazebnický most v Českém Krumlově, hrozí pokuta až milion Kč od České inspekce životního prostředí (ČIŽP).

  Firmy na poslední chvíli změnily způsob, jak přivezou materiál k mostu. S Povodím Vltavy se dohodly, že to bude provizorní cestou v korytě Vltavy, neoznámily to ale úřadům, řekla v pátek mluvčí inspekce Miriam Loužecká. Krajský úřad zastavil práce na stavbě, dokud firmy nezískají potřebné dokumenty, informoval na na facebooku spolek Přátelé vod pětilisté růže a potvrdila to i inspekce. Zásah do řeky ohrožuje ryby, jak uvedl spolek, který podal podnět inspekci.

  Termín oprav by to ohrozit nemělo, řekl v pátek krumlovský místostarosta Zbyněk Toman (ODS). Práce za 32 milionů Kč by měly skončit před příští turistickou sezonou, od ledna bude most zavřený.

  „Zastavili jsme činnost a bude se to řešit jako přestupek. Na poslední chvíli změnily (firmy) způsob úpravy koryta, neměly potřebný souhlas, změnu nenahlásily včas,“ řekla Loužecká. Most opravuje sdružení firem MI- Roads a Doprastav.

  Radnice v polovině listopadu informovala, že v korytě Vltavy vybudují dělníci cestu pro dopravu materiálu, aby stroje nepoškodily náplavku a ulice historického centra. Původně chtěly firmy vozit materiál po náplavce, jak řekl místostarosta. Jenže zjistily, že pod lávkou pod pivovarem s auty neprojedou a že náplavka není stavěná na velkou zátěž v podobě jeřábů.

  „Domluvily si s Povodím Vltavy, že budou jako dopravní cestu používat řeku, ale neprojednaly to dostatečně s orgány životního prostředí, tam udělaly jednoznačnou chybu. Termín stavby by to nemělo ohrozit,“ řekl Toman. V Krumlově v pátek jednali zástupci města, firem i rybářů. Výsledkem je, že firma po opravě zásah do řeky kompenzuje.

  Radnice již 13. listopadu informovala, že dočasný násyp v řece povede k mostu od pivovaru a po rekonstrukci mostu ho firmy zase odstraní. Spolek Přátelé vod pětilisté růže upozornil, že firmy si s Povodím Vltavy dohodly, že vznikne 700 metrů dlouhá cesta k mostu v korytě řeky. „Nic z toho nebylo v projektu. Samozřejmě se to Povodí Vltavy hodí, poněvadž se hezky vyhrabe dno řeky, a to zadarmo. Že se ve Vltavě vyskytují zvláště chráněné druhy ryb a mihulí, je jim jedno. Že se teď vytírá pstruh a kombinace velkého množství uvolněných sedimentů s nízkým průtokem je pro jikry fatální, to je jim taky jedno,“ uvedl spolek v polovině listopadu.

  Samotná oprava začne v lednu, teď dělá firma přípravy. Práce potrvají do května, od 2. ledna 2024 bude most zavřený pro auta i pro chodce.

  Stav mostu, který spojuje střed města s hradem a zámkem, je havarijní. Dřevěné části napadla dřevokazná houba, původní ocelové nosníky z 50. let minulého století také nelze jenom opravit. Po opravě zůstanou původní pouze opěry z kamenného zdiva. Na opravu použije firma tři druhy dřeva – smrk, modřín a dub. Soch na mostě se oprava nedotkne.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte