Florenc se dočká nové podoby. Určí ji vítěz mezinárodní urbanistické soutěže

12.4.2021
Redakce

Hlavní město Praha se domluvilo s majiteli pozemků ČSAD Praha Holding a Masaryk Station Development a společně za podpory Institutu plánování a rozvoje vyhlásili mezinárodní urbanistickou soutěž s názvem Florenc 21. Do 26. dubna mohou týmy architektů, urbanistů, krajinářů a dopravních expertů z celého světa zasílat přihlášky do soutěže. Odborná mezinárodní porota z nich vybere pět týmů, které se soutěže zúčastní.

Lokalita pražské Florence je v současné chvíli zanedbanou částí hlavního města. „Již v minulosti bylo na toto území zpracováno několik urbanistických studií, avšak nedošlo u nich k dostatečně široké shodě všech aktérů. Právě proto jsme s klíčovými vlastníky v území dospěli k názoru, že nejlepším řešením bude uspořádat mezinárodní urbanistickou soutěž, která navrhne jeho budoucí podobu,“ řekl první náměstek pražského primátora Petr Hlaváček.

Porota expertů

V porotě zasednou špičky světové architektury, jako je Winy Maas, zakladatel kanceláře MVRDV, či slavný holandský urbanista Kees Christiaanse, jehož kancelář KCAP se podílela na oslavované čtvrti HafenCity v Hamburku. V porotě je i Matthew Carmona, profesor urbanismu z londýnského The Bartlett, který se zabývá nejen takzvaným place makingem, ale i tím, jak co nejefektivněji zorganizovat urbanistickou soutěž, což není v globálních městech s množstvím protichůdných zájmů jednoduché.

Dopravní změna v centru. Projedou tudy jen místní

„Získat do poroty soutěže tyto evropské hvězdy bylo náročné. Chceme však vyslat jasný signál, že Praha klade na tuto soutěž velký důraz a velká jména v porotě by měla přilákat ty nejzkušenější světové architekty a urbanisty, aby se soutěže zúčastnili,“ řekl Petr Návrat z plánovací kanceláře ONplan, která je organizátorem soutěže.

Kromě zvučných jmen v porotě bylo třeba alokovat i adekvátní částku na odměny, která dosahuje téměř 12 milionů korun. Náklady na soutěž, které se celkově blíží částce 20 milionů korun, nesou na základě dohody s hlavním městem hlavní vlastníci řešeného území, tedy ČSAD Praha Holding a Masaryk Station Development.

Výsledek na podzim

Soutěžní týmy by měly do návrhu spojit řadu již schválených projektů v území. Jsou to například plánované rekonstrukce ulic Na Poříčí a Na Florenci, modernizace železniční stanice Praha –  Masarykovo nádraží s přestřešením kolejiště, v současnosti již realizovaný projekt Florenc Gate v ulici Křižíkova nebo dva objekty podél ulice Na Florenci navržené kanceláří Zaha Hadid Architects, které již mají vydaná povolení. S urbanistickým návrhem Zaha Hadid Architects se však již pro Florenc nepočítá. Hlavní město věří, že právě mezinárodní urbanistická soutěž Florenc 21 dá vzniknout novému všeobecně vítanému návrhu, který bude naplňovat i cíle hlavního města v oblasti udržitelné mobility a adaptace na klimatickou změnu.

Petřín oslavuje svoji rozhlednu. Je jí už 130 let!

Výsledek soutěže, který bude sloužit jako podklad pro změnu územního plánu, bude znám na podzim tohoto roku. V porotě kromě zmíněných zahraničních expertů zasednou i přední čeští urbanisté, architekti, dopravní specialisté nebo městští plánovači.

Okolí klíčového autobusového nádraží, které dnes tvoří několik transformačních ploch, jež neslouží svému původnímu účelu, trpí zejména bariérami v prostoru, nejasným vymezením zástavby, nevzhlednými veřejnými prostranstvími i absencí kvalitní zeleně. Mezinárodní soutěžní workshop navrhne uspořádání celého území a zapojí do procesu všechny zainteresované aktéry v čele s hlavním městem, městskými částmi Praha 1 a Praha 8 nebo Institutem plánování a rozvoje. Urbanistická studie pak například stanoví rozsah zástavby, funkční využití prostoru či budoucí podobu veřejného prostoru.Nepřehlédněte