Folimanka dostane nový kabát, vzniká tam obří volnočasový areál

27.9.2021
Karolína Trávníčková

Praha 2 bude po celý rok stavět nový volnočasový areál v parku Folimanka pod Nuselským mostem. Rozmanitost „atrakcí“, které návštěvníky v létě roku 2022 čekají, svědčí o tom, že rozhodně nejde o žádné malé dětské hřiště, ale o luxusní multifunkční venkovní prostor. Radnice prezentovala záměr stavby volnočasového areálu už v letech 2019 a 2020 společně s výzvou k předložení připomínek a námětů. Přesto je stále předmětem diskusí. Odpůrci z Hnutí za Folimanku chtěli modernizaci zabránit.

Nově vybudovaný areál na Folimance bude místem pro všechny věkové kategorie návštěvníků, a to jak v letních, tak zimních ročních obdobích. V areálu se bude nacházet stánek s občerstvením a v teplých slunečných dnech si zde mohou návštěvníci uspořádat piknik či zapůjčit gril. Pod Nuselským mostem se bude i bruslit, území Folimanky se v zimě promění v umělé kluziště. V projektu Praha 2 nezapomněla ani na sportovní aktivity svých obyvatel. K dispozici bude menší oválný prostor s betonovým kruhovým obrubníkem a umělým trávníkem vhodným například pro cvičení jógy nebo posilování pomocí vlastní váhy, zároveň ale může sloužit i jako místo k posezení a odpočinku.

Betonová Folimanka

Právě onen betonový ovál je jednou z věcí, která způsobila rozepři mezi Hnutím za Folimanku a radnicí Prahy 2. V červnu letošního roku poslalo hnutí petici proti volnočasovému areálu, ale radnice ji smetla ze stolu. Rozzlobení aktivisté proto žádali referendum a svou výzvu poslali přímo zastupitelstvu. Hlavním důvodem, proč malá část obyvatel Prahy 2 brojí proti výstavbě volnočasového areálu, je údajně necitlivý zásah přímo do srdce jedné z posledních větších zelených ploch na území městské části Prahy 2.

Problémem je podle hnutí, jehož podporovatelé pocházejí zejména z řad Pirátů, užití betonu a jiných umělých stavebních materiálů, které údajně naruší ráz městské přírody. Ačkoliv se o prostoru pod Nuselským mostem těžko dá hovořit jako o přírodě.

Fakt, že protestní hnutí se skládá převážně z voličů Pirátské strany, dokládá nejen seznam členů petičního výboru Za Folimanku, ale také příspěvky členů facebookové skupiny Praha 2 bez cenzury. „Stavební práce v parku Folimanka začaly! Žádáme o okamžité zastavení! Vážená paní starostko, Klub zastupitelů Pirátů Prahy 2 Vás tímto žádá o okamžité zastavení všech prací na projektu Folimanka,“ hlásal jeden z mnoha příspěvků ve skupině.

Vizualizace projektu na Folimance. Zdroj: Dan Hromada, A11

Ředitelé jsou pro

Navzdory hlasitosti Pirátů má projekt na Praze 2 víc příznivců. Volnočasový areál bude totiž vhodným místem pro aktivity blízkých škol a školek. „Můj názor je poměrně jednoznačný. Ano, to místo je vhodné a my se těšíme, že ho budeme využívat,“ říká ředitel ZŠ Vratislavova Jiří Trunda.

Folimanku pro hodiny tělesné výchovy využívají žáci školy již nyní, ale díky kluzišti budou v zimě moct svoje aktivity rozšířit i o bruslení. S negativními ohlasy se ve svém okolí ale zatím nesetkal. „Negativní reakce znám vlastně jen z internetu, takže nebyla možnost ani žádné argumentace vzájemných postojů,“ dodává.

„Opravdu nechápu nesmyslné protesty, protože ten prostor se jednoznačně změní k lepšímu. Vůbec to není o tom, co jsem slyšel ze strany opozice o betonech a bůhví čem. Ten prostor je tam prostě vyvážený, navíc některé z těch prvků nemohou vzniknout na trávě, což je evidentní,“ řekl našemu REGIONU ředitel Domu dětí a mládeže Praha 2 Ján Rybárik. Dle jeho názoru bude mít prostor Folimanky daleko lepší využití než v případě zelené trávy, která by kvůli stínu pod mostem stejně dobře nerostla. Oba ředitelé se tak shodli, že kvalita areálu jednoznačně stoupne.

Revitalizace prostoru bude vhodná nejen pro školáky, ale trávit čas tu budou i předškoláci, a to díky pískovištím s vodními prvky. „Nejmladší děti budou mít na tomto, jak já tomu říkám, bahništi, řadu nastavitelných korýtek, která školkové děti doslova milují. Mohou sledovat postup vody. V zimě zde bude kluziště pro malé děti a v létě tu bude vhodný prostor pro kola a koloběžky, ale když se zde postaví parket, může sloužit i jako taneční prostor,“ kvituje multifunkčnost areálu ředitelka MŠ Trojlístek Jitka Zídková.

Vizualizace projektu na Folimance. Zdroj: Dan Hromada, A11

Začlo se stavět

O vybudování volnočasového areálu na Folimance se debatovalo ještě na zastupitelstvu Prahy 2 dne 20. září. Stavbu projektu nakonec opozice vzala na vědomí. Přípravné stavební práce započaly začátkem září letošního roku a budou trvat zhruba do srpna roku následujícího. Celý projekt vyjde zhruba na 29 milionů korun.

Zdroj: vlastní zdroj

 Nepřehlédněte