• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Folklor a chodské koláče. Domažlice žijí tradičními slavnostmi

  13.8.2022
  Andrea Jančová

  V Domažlicích začal 68. ročník Chodských slavností spojených s tradiční Vavřineckou poutí. Hlavní program, plný chodské dudácké muziky, tance, vyprávění, ale i pestrých chodských krojů se odehraje na dvou hlavních pódiích v sobotu a v neděli.

  Po oba dny se také dopoledne vydá z města krojované procesí věřících na Veselou horu nazývanou Vavřineček nad městem na poutní mše pod širým nebem. Dva uplynulé ročníky jedné z největších a nejstarších folklorních slavností v Česku poznamenala pandemie koronaviru. V roce 2020 se kvůli vládním nařízením slavnosti konaly jen ve virtuálním prostředí a na internetu se vysílala předtočená vystoupení souborů, loni se slavnosti uskutečnily v omezeném rozsahu. Letos ale pořadatelé připravili slavnosti opět v plném rozsahu a očekávají vysokou návštěvnost.

  Na scénách u brány na náměstí Míru a v zahradě pod Chodským hradem vystoupí v celodenním programu chodské soubory z Domažlic, Mrákova, Postřekova či Klenčí pod Čerchovem, jako hosté přijedou folklorní soubory Podjavořičan, mužský pěvecký sbor Kostice-Tvrdonice, Úsměv z Horní Břízy a Rokytí z Rokycan.

  K Chodským slavnostem patří neodmyslitelně Svatovavřinecká pouť. Stěžejními body její církevní části jsou sobotní a nedělní dopolední mše sloužené před kostelíkem svatého Vavřince na vrchu Vavřineček. Na bohoslužby sem každoročně z Domažlic míří průvod stovek věřících, mnozí z nich jdou ve svátečních chodských krojích. Pouťové chodské koláče, bohatě zdobené mákem, tvarohem a povidly, malovanou chodskou keramiku a další rukodělné produkty se budou prodávat na staročeském jarmarku na náměstí Míru, v ulici Msgre. B. Staška a v části Chodské ulice.

  Akce si vyžádá dopravní omezení v centru. Ze záchytného parkoviště bude do dějiště slavností jezdit kyvadlová doprava, stejně tak vyveze případné zájemci o mši na vrch Vavřineček.

  Vavřinecká pouť se v Domažlicích stala v roce 1939 velkou manifestací českého lidu proti německé okupaci. Tehdy se jí zúčastnilo na 120.000 poutníků z celých Čech. Chodské slavnosti se konají od roku 1955 a v 50. a 60. letech byly určitou zástěrkou, aby se církevní stránka odsunula co nejvíc do pozadí. Počátkem 90. let se program slavností opět spojil s poutí.

  Zdroj :ČTK  Nepřehlédněte