Fronty už před otevřením. V Praze byly kapacity testovacích míst plné po 15 minutách

23.4.2020
Redakce

„Zájem předčil veškerá naše očekávání. Lidé by měli zvážit, jestli nedorazit později. Budeme pokračovat ještě dalších sedm či osm dní a budeme pravidelně informovat o tom, jaké věkové skupiny jsou naplněny,“ řekl novinářům děkan 1. LF Aleksi Šedo. V plánu je v Praze otestovat tisícovku dětí mezi osmi a 17 lety věku, 1500 lidí mezi 18 a 39 let, 1500 lidí mezi 40 a 59 let a 1000 lidí od 60 do 89 let.

Před vyšetřením krve vyplní každý zájemce o test dotazník a souhlas se zapojením do studie. „Samotné vyšetření je triviální, odběr krve z bříška prstů. Znají to třeba diabetici, kteří si měří glykémii,“ popsal Šedo. Kapka krve se pak dá spolu se dvěma kapkami reakčního činidla do testovací pipety a během deseti až 15 minut je znám výsledek. „Je-li negativní, tak se s onemocněním s velkou pravděpodobností nesetkal. Je-li pozitivní, tak onemocnění v minulosti prodělal, a to způsobem, který mohl být i bez klinických příznaků,“ dodal s tím, že pozitivní zájemce čeká ještě klasický test z výtěru z nosohltanu a izolace do doby, než budou znát výsledek.

„Množství lidí, kteří nemoc prodělali bez klinických příznaků, nebude velké. Jedním z cílů této studie je, aby bylo zjištěno, jak opravdu velké je,“ uvedl Šedo. Podle toho pak bude možné podle něj i plánovat kapacity ve zdravotnictví. S podílem bezpříznakových nemocných počítají i modely odhadující budoucí vývoj epidemie, které připravuje Ústav zdravotnických informací a statistiky.

Velký zájem o testování kolektivní imunity v Litoměřicích. Armáda zabezpečuje chod

Provoz odběrových míst zajišťují akademická pracoviště, v Praze zejména medici z 1. LF a armáda. Centra umístěná v Zítkových sadech, Kateřinské zahradě a na náměstí Míru v Praze 2 otevřela v 10.00 hodin ráno, první lidé u nich čekali už před osmou hodinou. V Kateřinské zahradě testují do 15.00 seniory, ve frontě mezi nimi docházelo i ke konfliktům, které řešili organizátoři i městská policie. Od 15.00 je pak místo vyhrazené pro testování dětí.

Na místě pro dospělé do 59 let na náměstí Míru čekaly stovky lidí už hodinu před otevřením. „Podle předcházející zkoušky by mělo být otestováno asi 30 nebo 40 osob za hodinu. Ovšem třeba to půjde rychleji,“ uvedl mluvčí armády Jiří Havel. Lidé ve frontách si na místě například čtou knihy nebo sledují informace na mobilech. Nejvíce zájemců je ve věku 30 až 35 let, podíl žen a mužů je zhruba vyrovnaný.

vera/čtkNepřehlédněte