Galerie moderního umění v Hradci Králové rozšíří sbírku pohyblivého obrazu

25.11.2021
Redakce

Galerie moderního umění (GMÚ) v Hradci Králové letos rozšíří sbírku pohyblivého obrazu o dalších téměř 70 uměleckých děl za skoro 3,3 milionu korun. Jde o největší jednorázovou akvizici pohyblivého obrazu v ČR. Galerie získá soubory děl například od Michaela Bielického, Lumíra Hladíka, Milana Knížáka, Rudolfa Němce, Víta Soukupa nebo díla od Adély Babanové, Michaely Maupicové nebo Slávy Sobotovičové.

„Hlavní motivací je získat klíčová díla, která budou přístupná veřejnosti. Státní galerie mají legislativně ošetřen a nastaven skvělý systém zápůjček a výpůjček, takže je jedno, kde jsou díla deponována. Celý proces akcelerujeme, neboť se jedná o efemérní médium na analogových nosičích, u nichž může dojít k nevratné degradaci,“ uvedl ředitel galerie František Zachoval.

Nynější akvizice se týká 66 uměleckých děl, za které galerie zaplatí 3,29 milionu korun, průměrná cena videa činí 49 863 korun. Ve sbírce je nyní zastoupeno 36 umělců a umělkyň.

S ustavením sbírky byl zřízen samostatný výstavní prostor GMU nazvaný Černá kostka, který slouží k prezentaci čerstvých akvizic. „Postupně budou díla prezentována ve speciálním výstavním prostoru Černá kostka, příští rok je například naplánovaná výstava Adély Babanové nebo Terezy Velíkové,“ řekl ČTK Zachoval.

Sbírka pohyblivého obrazu byla v GMU v Hradci Králové založena v roce 2019. Jde o první systematicky budovanou sbírku v ČR, uvedli zástupci GMU. Spadá do ní experimentální film, videoart, videoinstalace, diaprojektorové instalace, filmové eseje a dokumentace performancí.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte