• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Galerie v centru Plzně se proměnila v ateliér umělkyň z Ukrajiny

  23.9.2022
  Andrea Jančová

  Vysokoškolská Galerie Ladislava Sutnara v centru Plzně se na celé září proměnila v ateliér dvou ukrajinských umělkyň a jedné kurátorky. Marija Ralemská, Aljona Tokovenková a Kateryna Cyhykalová z Kyjeva jsou účastnicemi programu Zaraz (Teď), který jim nabídl pokračovat v umělecké činnosti i v současné těžké situaci.

  Výstava „3араз Ukraine“ začne 27. září, ale návštěvníci tam mohou už teď sledovat umělkyně při tvorbě, řekla mluvčí Západočeské univerzity Šárka Stará.

  Po vypuknutí války na Ukrajině zřídily podle ní evropské kulturní a vzdělávací instituce nové programy pro podporu umělců a pracovníků v kulturním odvětví, kteří byli nuceni opustit domovy. Jeden z nich nabízí i plzeňská galerie, připravil ho její kurátor Jan Van Woensel. „Zаraz je pro začínající ukrajinské umělce a kurátory. V době současné geopolitické války poskytuje umělcům svobodný prostor pro tvorbu, výzkum a spolupráci se studenty a odborníky z naší Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara,“ řekl.

  Po zveřejnění projektové výzvy obdržela fakulta přes 150 portfolií a přihlášek. „Všechny (tři ukrajinské umělkyně) budou během září pracovat na uměleckých dílech, site-specific projektech (programově koncipované divadelní projekty) a výzkumu. Galerie Ladislava Sutnara se tak pro tyto účely během září dočasně promění v jejich ateliér,“ uvedla mluvčí.

  „Program zaraz je pro moji uměleckou praxi velice důležitý. Za současné situace myslíte na úplně jiné věci a dokonce zapomínáte, že jste umělcem. Já jsem za posledního půl roku žádná díla nevytvořila, až teď. Nebýt tohoto projektu, netuším, kdy bych se k tvorbě vrátila. Cítím se tu bezpečně,“ řekla Ralemská, která se věnuje malbě, fotografii, performanci, instalaci, designu a herectví. Studuje lidská traumata a jejich potenciální trvalý vliv na psychiku a osobnost. Tokovenková dodala, že musela paradoxně opustit Ukrajinu, aby zjistila nové věci o její umělecké scéně. „Navazovat nové vztahy je pro mě obtížné. Díky projektu, spolupráci a dlouhým rozhovorům s Marijou a Katerynou se teď dívám na situaci na Ukrajině jinou optikou,“ uvedla.

  Už o víkendu 24. a 25. září se ale stane součástí Víkendu otevřených ateliérů a po oba dny od 15:00 nabídne veřejnou diskuzi umělkyň s kurátorkou.

  Zdroj : ČTK


  Témata:

  Nepřehlédněte