• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Galerie v Hradci Králové láká na tři nové výstavy: sochy, grafiky, obrazy i výšivky

  24.2.2024
  Fefík

  Galerie moderního umění v Hradci Králové otevřela tři nové výstavy. V Černé kostce Diferencované struktury, v Bílé kostce se představuje Olbram Pavlíček s výstavou KORPSEPUNX: stress prosthetics a v Galerii V. Preclíka je výstava plastik Josefa V. Škody.

  Výstava KORPSEPUNX: stress prosthetics představuje nejnovější sochy, grafiky a kresby Olbrama Pavlíčka, v nichž subverzivně imituje design průmyslově vyráběných produktů a skrze jejich dekonstrukci odhaluje způsoby, jimiž se propisují do života svých uživatelů.

  Výstava Diferencované struktury představuje aktuální tvorbu vizuální umělkyně Jany Bernartové (*1983). Autorčiny velkoformátové výšivky Rastr NULA #heroine II (2020–21) z cyklu Parametrická digitální struktura prezentuje v kontextu děl Ivana Chatrného (1928–1983) a Milana Guštara (*1963) ze svých sbírek – Guštarovy audiovizuální instalace Abacus z let 2002 až 2013 a Chatrného Orchestrálních kompozic z přelomu 60. a 70. let.

  Obě zmíněné osobnosti měly pro Janu Bernartovou v různých fázích její tvorby zásadní význam. Zatímco grafické listy Ivana Chatrného pro ni už v době studií představovaly jeden ze stěžejních podnětů v úvahách o strukturách, práce Milana Guštara jsou pro autorku se zázemím v nejmodernějších technologiích fascinující především svým širokým mediálním přesahem.

  Hradecká galerie stále hledá mistrovské dílo. Odtajnila průběžné výsledky hlasování návštěvníků

   

  Kurátoři Kateřina Křížkovská a Jan Florentýn Báchor připravili expozici Plastika drobná a drobnější: Josef Václav Škoda; ta nabízí průřez drobnou plastikou z 20. až 40. let sochaře Josefa Škody. Prezentuje autorovy práce z rozličných materiálů: kamene, bronzu, cínu, dřeva, terakoty, vápence i sádry společně s jeho kresbami. Navazuje na předešlý výstavní projekt v Galerii Vladimíra Preclíka GMU Stopy z bronzu a kamene: Josef Václav Škoda, zaměřený na sochařovy klíčové realizace ve veřejném prostoru města Hradce Králové a jeho okolí.

  Intervencí ve výstavě Josefa Škody jsou malba od Bohumila Kubišty (Podobizna Ing. Václava Rejchla, 1908) a plastika Karla Nepraše (Soutok Labe s Vltavou jako mimoúrovňová křižovatka, 2000–2001), instalovaná ve foyer GMU do 9. června.

  Zdroj: GMU HK  Nepřehlédněte