Gang lupičů vykrádá domy u Prahy dále. Senátor Hraba chce prosadit obranu domova se zbraní v ruce

27.1.2020
Jan Štoll

Jižně od Prahy, hlavně v okolí Jesenice, řádí několik měsíců gang zlodějů, který už vykradl minimálně 123 domů. I přesto, že policie vytvořila speciální tým už v září loňského roku.

„Chystám proto předložit novelu trestního zákona, která má posílit práva obyvatel při efektivní obraně proti lupičům, a otevřít nad tímto návrhem debatu v parlamentu. Musíme totiž do budoucna posílit právní postavení lidí ochotných aktivně bránit sebe, svůj domov, své blízké, protože pouze bezprostřední reakce na takové útoky je účinná a působí i preventivně,“ uvedl senátor Zdeněk Hraba.

Podle něj mají nyní lupiči domnělý pocit beztrestnosti nejen proto, že je složité pro policii tyto lupiče dopadnout, ale i kvůli tomu, že občan nemá nyní efektivní zákonnou možnost obrany svého domova.

„Nechci, aby ti, kdo brání sebe a svůj majetek, byli posléze popotahováni, nebo dokonce trestáni. Představa, že může útočník v domě narazit na člověka připraveného po právu a efektivně bránit svůj domov, sebe, své blízké, ho může od útoku odradit. Na rozdíl od současnosti,“ uvedl senátor.

Nová úprava musí podle senátora přinést i přesnější definici nepřiměřenosti obrany proti útoku. Musí jít o zcela zjevnou nepřiměřenost zejména ke způsobu útoku. Úprava by měla obsahovat i ustanovení, že ten, kdo odvrací útok nepřiměřeným způsobem, nebude trestně odpovědný, pokud jednal v silném rozrušení způsobeném útokem, zejména v důsledku zmatku, strachu nebo leknutí.

Starosta Jesenice Pavel Smutný se obrátil dopisem na ministra vnitra Jana Hamáčka s žádostí o urgentní řešení nedostatku policistů ve Středočeském kraji. Podle něj chybí v oblasti kolem Jesenice 75 policistů, na něž existují tabulková místa a nejsou obsazena. „Počet obyvatel v tomto regionu narůstá, počet policistů však klesá. Zároveň Vás žádám, aby nedošlo k rušení žádných služeben PČR v předmětném regionu,“ píše Smutný, ačkoliv Jesenice má, na rozdíl od jiných obcí, svou městskou policii a bezpečnost v ulicích města a v jeho přilehlých částech by mohla zvládnout sama.

„My jako obec si nemůžeme dovolit městskou policii, nicméně už jednáme s okolními obcemi, že bychom spolupracovali,“ informovala starostka Velkých Popovic Václava Zímová.

V Osnici si najali bezpečnostní firmu a založili domobranu, stejný postup zvolili i v Novém Habří. Založení domobrany zvažuje i spolek občanů ve Velkých Popovicích. „Zatím jsme nezaznamenali zvýšený pohyb policejních automobilů v ulicích,“ říká místní obyvatel Richard Unruh. Paradoxně ve stejné době Vláda ČR schválila nový zákon, který zakazuje a trestá vznik ozbrojených skupin, jako jsou domobrany, milice nebo obdobné ozbrojené složky. Ten teď míří do Poslanecké sněmovny.

Gang zlodějů řádí dál, přestože ví, že se v konkrétní oblasti pohybuje policie. V Dolních Jirčanech se měli vloupat do domu, ačkoli byly přítomny uniformované hlídky i policejní vozidla. Do domů vnikají přes zahradu, snaží se příliš nepoškodit vstup do obydlí. V Horních Jirčanech se nepodařilo zjistit pohyb pachatelů ani po povolání vrtulníku s termovizí. Pachatelé většinou vniknou do domu přes francouzská okna nebo okna v patře.

Postup zlodějů je vždy stejný. „Jde o vloupání od 16 do 22 hodin. Brzy se stmívá. Zajímá je zejména finanční hotovost a šperky, aby se mohli po akci volně pohybovat. Jde o organizovanou skupinku, která má zkušenosti, ví, jak působit na místě. Významná je i rychlost, stopy se k nám dostanou pozdě,“ vysvětlil kriminalista Miroslav Havránek.

Podle mluvčího policie Zdeňka Chalupy jsou pachatelé pravděpodobně mladí, protože jsou fyzicky velmi zdatní a překážky jim nedělají problém. „Jsou velmi organizovaní a pracují v několikačlenných skupinkách,“ uvedl Chalupa.

„Středočeská policie směřuje do dotčených lokalit jak uniformované policisty s ohledem na preventivní působení, tak i další složky a prostředky, jejichž činnost s ohledem na operativní zaměření nelze z pochopitelných důvodů blíže specifikovat,“ uvedla už dříve mluvčí středočeské Policie ČR Vlasta Suchánková.

„Z vyhodnocení případových analýz vyplývá, že skutky spáchané na tomto území zapadají do série, kterou má na svědomí dobře organizovaná skupina pachatelů,“ dodala mluvčí.

Podle informací policie se speciální tým zabývá případovou analýzou oznámených skutků a souběžně provádí preventivní a operativní opatření vedoucí k odhalení pachatelů této trestné činnosti.

Policie se obrací také na širokou veřejnost se žádostí o pomoc, aby jim občané poskytli záznamy z kamerových záznamových zařízení instalovaných ve vozidlech. Jedná se především o videozáznamy, pokud se s vozidly pohybovali v lokalitách:

  • Horní Jirčany ve dnech 24. prosince a 25. prosince 2019 v době od 16 do 21 hodin
  • Hlubočinka ve čtvrtek 27. prosince 2019 v době od 16 do 22 hodin
  • Dolní Jirčany v úterý 31. prosince 2019 v době od 16 do 22 hodin

Policie také žádá, aby lidé v případě, že zaznamenají pohyb cizích osob, vozidel nebo nestandardní jednání, aby opravdu neprodleně kontaktovali policisty prostřednictvím linky 158. Lidé by také neměli nikomu sdělovat informace, kdy budou mimo domov, ani prostřednictvím sociálních sítí. Pokud mají v domě bezpečnostní systémy, alarmy, policie radí aktivovat je i při sebekratším vzdálení se z domu.

Co dělat v případě, že je dům po vloupání:

  • Dovnitř nevstupovat a okamžitě se spojit s policisty na tísňové lince 158.
  • Před příjezdem policie nemanipulovat s předměty v bytě či domě z důvodu zajištění stop a nic neuklízet.

„Policie ČR vnímá, že vloupání do rodinných domů je pro obyvatele velmi zásadní a zatěžující kriminalita, která zasahuje do osobní integrity a soukromí. A proto je i cílem pracovní skupiny, speciálně vytvořené k objasnění těchto případů, dopadení pachatelů, kteří mají tuto sérii na svědomí,“ dodává Suchánková.

FOTO: Gang lupičů vykrádá domy u Prahy dále. Senátor Hraba chce prosadit obranu domova se zbraní v ruce

Gang lupičů vykrádá domy u Prahy dále. Senátor Hraba chce prosadit obranu domova se zbraní v ruce - shotgun-1181648_1280Gang lupičů vykrádá domy u Prahy dále. Senátor Hraba chce prosadit obranu domova se zbraní v ruce - Mapa_-_přehled_případů_k_6.1.2020 (1)Gang lupičů vykrádá domy u Prahy dále. Senátor Hraba chce prosadit obranu domova se zbraní v ruce - hrabaz_295


Nepřehlédněte