• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Harmonie a svět. Nový pořad televize A11 oslavuje (nejen) Rok české hudby

  12.4.2024
  Simona Knotková

  Televize A11 se přidala k letošním oslavám Roku české hudby a v kontextu výročí 200 let od narození Bedřicha Smetany hudby jako takové. Redakce časopisů Harmonie a Mladý svět stojí za přípravou nového pořadu Harmonie a svět, jehož premiérový první díl bude televizní stanice A11 vysílat již tuto neděli 14. dubna v 17:30.

  Harmonie a svět je série rozhovorů s významnými tvářemi české hudby, jak z řad interpretů, tak osobností a profesionálů z vedení významných institucí. Cílem je poukázat na pestrou historii hudby v České republice, na její světové renomé i na současný přístup k ní.

  „Hudba dostává prostor v nejširším možném slova smyslu. Co je vlastně v současnosti všechno hudba? A v čem je ta česká specifická? Na tyto otázky se spolu s našimi hosty budu snažit najít odpověď,“ přibližuje koncept Jan Januš, moderátor pořadu Harmonie a svět a současně šéfredaktor časopisu Mladý svět. Právě pod hlavičkou Mladého světa vyšlo nedávno speciální vydání časopisu s názvem Smetana 200.

  Aleš Březina v Harmonii a světě: I dnes by Smetana s hudbou experimentoval

  Hostem prvního dílu je muzikolog a hudební skladatel Aleš Březina, který je zároveň kreativním ředitelem projektu Rok české hudby a jeho součásti projektu Smetana 200.

  Spolu s moderátorem Janem Janušem proberou dosavadní průběh letošního Roku české hudby a samozřejmě se budou hojně věnovat Bedřichu Smetanovi, jehož významné výročí 200 let od narození si letos připomínáme.

  Jaké akce a provedení díla Bedřicha Smetany považuje Aleš Březina za nejvýznamnější a jak bychom si podle něj v roce 2024 měli Bedřicha Smetanu připomínat? V rozhovoru nezůstane stranou ani blížící se Pražské jaro, na jehož zahajovacím koncertě Berlínští filharmonikové provedou Smetanovu symfonickou báseň Má vlast. Dojde také na diskusi nad koncertním provedení Libuše pod taktovkou dirigenta Jakuba Hrůši, které mohou návštěvníci slyšet nejen na Pražském jaru, ale také na festivalu Smetanova Litomyšl.

  Hostem druhého dílu pořadu Harmonie a svět bude Pavel Trojan, ředitel festivalu Pražské jaro, s nímž se Jan Januš zaměří nejen na program letošního 79. ročníku, ale i na preference současného návštěvníka festivalu.

  V dalších dílech pořadu se diváci mohou těšit mimo jiné na legendární Gabrielu Beňačkovou, skladatelku Sylvii Bodorovou nebo ředitele Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK Daniela Sobotku.

  Harmonie a svět bude televize A11 vysílat vždy jednou za 14 dní v neděli. Pořad bude volně přístupný také na webu časopisu Harmonie.

  Zdroj: Tisková zpráva A11  Nepřehlédněte