Hasiči v Uhlířských Janovicích mají nový dopravní automobil Renault Master DA-L1Z

22.9.2022
Vítězslav Hospes

Město Uhlířské Janovice pořídilo pro svou jednotku sboru dobrovolných hasičů nový dopravní automobil v provedení DA-L1Z na podvozku Renault Master. Vozidlo je předurčeno pro přepravu osob a materiálu.

Vozidlo v celkové hodnotě 999 461 Kč včetně DPH bylo pořízeno z dotací  MV ČR-GŘ HZS, které přispělo částkou 450 000 Kč, Středočeským krajem 300 000 Kč,  SH ČMS SDH Uhlířské Janovice 50 000 Kč a Městem Uhlířské Janovice (199 461 Kč).

Nový dopravní automobil dodala  firma AUTO POŠÍK a.s.,  pro kterou přestavbu na požárnické vozidlo provedla společnost PROGRES SERVIS SIBŘINA, spol. s r.o.

Nový dopravní automobil má pohon předních kol a manuální šestistupňovou převodovku, motor naftový čtyřválec o objemu 2 299 m3 o výkonu 100 KW splňující EU 6. Vozidlo je provedeno se zvýšenou střechou s jasně červenou barvou RAL 3020  s bílým reflexním pruhem se světelně výstražným zařízením červenomodré kombinaci s červenou částí rampy na levé straně a v zadní část je oranžová alej v provedení krajních světel v červenomodré kombinaci a doplňkovými svítilnami bílé barvy na obou bocích vozidla.

Dopravní automobil je devítimístný, sedačka mezi řidičem a velitelem je sklápěcí. Druhá a třetí řada sedaček je jednotlivá a lze je posouvat, nebo snadno demontovat a zadní prostor použít pro přepravu nákladu, nebo i k transportu vozíčkářů. Do prostoru osádky se vstupuje zadními posuvnými dveřmi na pravé straně. Klimatizace je doplněna nezávislým horkovzdušným topením. Kabina osádky a zavazadlový prostor je osvětlen LED světly a vybaven pro dobíjení MT.

Pro spojení je určená analogová radiostanic Motorola DM2600 a v zavazadlovém prostoru jsou umístěny dvě ruční radiostanice Motorola DP 1400, ruční vyprošťovací nástroj, lékárnička vel. III., 2 ks ručních svítilen, 1 ks hasící přístroj CO2, 1 ks hasicí přístroj práškový a 2 x vyprošťovací nůž na bezpečnostní pásy.

Pro bezpečnost při pohybu vzad je vozidlo vybaveno parkovacími senzory a couvací kamerou, zobrazení je ve zpětném zrcátku.

Vozidlo je rovněž vybaveno tažným zařízením do celkové hmotnosti přípojného vozidla 2500 kg.

Městský úřad Uhlířské Janovice vyslovil poděkování všem, kteří se podíleli finančně či organizačně na pořízení tohoto vozidla, zejména zastupitelům města za podporu při uvolnění prostředků na zakoupení dopravního automobilu, Je zřejmé, že nové vozidlo SDH UJ zvyšuje akceschopnost jednotky zejména při dopravě většího počtu sil k mimořádné události, evakuaci osob včetně vozíčkářů, transportu materiálu, humanitární pomoci a přepravě motorového člunu. Poslední dva roky ukázaly, že tento typ vozidla v jednotce chyběl.


Témata:

Nepřehlédněte