Hasiči varují: ve sněhu je vidět, kdo parkuje na našich místech

28.1.2021
Redakce

Problém s průjezdností se týká především sídlišť budovaných v 70. a 80. letech 20. století, ale nejen jich. Jedním z nešvarů jsou auta zaparkovaná tak, že neponechají dostatečný prostor pro průjezd techniky integrovaného záchranného systému, především hasičů. „Ze svých zkušeností víme, že k projetí potřebujeme na ulici prostor minimálně tři metry, v zatáčkách kvůli délce vozidel samozřejmě ještě více. Řada řidičů si toto neuvědomuje,“ uvedla koordinátorka projektu Lucie Jelínková z Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy.

Druhým problémem, který se týká zejména sídlišť, je parkování na vyhrazených nástupních plochách pro požární techniku. Tyto plochy jsou zpravidla zřízeny v blízkosti bytových domů s výškou nad 12 metrů, tedy s pěti a více patry. Jsou většinou označeny zákazem vjezdu, zákazem stání nebo zastavení. Nástupní plochy slouží v případě potřeby pro ustavení výškové techniky, která je využívána jak pro samotný zásah, tak i pro evakuaci lidí z vyšších pater. Právě z tohoto důvodu byly na sídlištích budované pojezdové chodníky a nástupní plochy pro příjezd hasičů do vzdálenosti 4–7 metrů od vchodu, aby mohl být využit maximální dosah výškové techniky.

Turisté si často pletou hory s módní přehlídkou. Záchranáři je potom vymrzlé zachraňují

Díky sněhové pokrývce hasiči dokáží poznat, zda řidiči parkují, kde nemají, protože stopy pneumatik ve sněhu zůstávají. „Letos jsme kontrolovali nástupní plochy na Berounsku a zjistili jsme, že řidiči až na výjimky opravdu dodržují dopravní značení. Za to jim patří náš dík,“ uvedla Lucie Jelínková.

Pomoc od popelářů

Při vytipování míst, kde by hasiči mohli mít problém dostat se včas k zásahu, přišla pomoc z nečekané strany – od popelářů. Technika, kterou používají, má totiž podobné rozměry jako ta hasičská, navíc městem projíždějí denně, takže se díky nim kritická místa lépe odhalí. Stejně tak řidiči mohou s pomocí kuka vozů odhadnout, zda jejich auto zaparkované nebude vadit hasičům. Platí, že pokud mají problém projet popeláři, budou jej mít určitě i hasiči. Proto také jejich vozy zdobí znak projektu „Parkuji ohleduplně – 3 metry k životu“.

zachranáři SCK

Bez ochrany vstříc riziku nakažení. Doktoři a sestry hasí pandemii koronaviru jako hasiči v Černobylu

Projekt má své facebookové a instagramové stránky, na kterých hasiči zveřejňují snímky týkající se problémů s průjezdností při zásazích. „Snažíme se tímto způsobem dát vědět co nejvíce řidičům, že abychom mohli zachraňovat, potřebujeme projet,“ dodává Lucie Jelínková.Nepřehlédněte