Havířov uvolní pět milionů na nápady občanů

25.11.2022
Simona Knotková

Havířov na Karvinsku pro příští rok uvolní pět milionů korun na projekty participativního rozpočtu. Z těchto peněz město financuje zajímavé nápady svých obyvatel. Návrhy lidé mohou podávat do konce ledna.

Návrhy projektů město přijímá elektronickou formou prostřednictvím emailu [email protected] nebo v písemné podobě na adrese magistrátu. „Návrhy mohou podávat občané, kteří dosáhli věku 15 let a kteří žijí v části města, jíž se návrh projektu týká. Po konečném odborném posouzení návrhů pracovní skupinou budou všechny realizovatelné návrhy předány předsedům občanských komisí jednotlivých částí města. Tyto komise rozhodnou, které tři návrhy zařadí do veřejného hlasování,“ uvedla mluvčí magistrátu Rosalie Seidl Pokorná.

O nejlepších nápadech lidé budou rozhodovat v květnu. V každé z osmi městských částí pak bude uskutečněn vítězný projekt. V případě, že finanční náklady na vítězný projekt budou nižší, než jsou peníze vymezené pro danou část města, bude možné v případě dostatku peněz uskutečnit i další projekt v pořadí.

„Hlasování o návrzích nebude v červnu, jak byli lidé zvyklí, ale nově se bude konat v průběhu měsíce května. Tímto přidáme na provedení vítězného projektu tři důležité letní měsíce a věříme, že některé z vítězných projektů bude možno uskutečnit již do konce roku,“ řekla mluvčí. Nejpozději však musí být projekty hotovy do konce roku 2024.

Do rozhodování o využití části městských peněz zapojují obyvatele i další města v regionu, projekty participativního rozpočtu má například několik obvodů Ostravy, ale třeba i Opava, Kopřivnice na Novojičínsku nebo Krnov na Bruntálsku.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte