Henry Ford motorizoval svět, významně ale podporoval Hitlera a NSDAP

3.6.2021
Jaroslav Svoboda

Fordovy začátky

Mladý Henry Ford se měl podle představ otce stát farmářem. To se mu ale nechtělo a tak v šestnácti letech odešel z domu, aby zkusil štěstí v Detroitu u průmyslových firem. Vyučil se tam zámečníkem a nastoupil do firmy Westinghouse jako opravář parních strojů. V roce 1891 dokonce získal dobré místo ve firmě Thomase Alvy Edisona, kde se nakonec vypracoval až na místo hlavního inženýra. Dále prováděl pokusy s benzinovými motory a v roce 1896 sestrojil svůj první automobil. Ten vyvolal zájem nejen veřejnosti, ale i investorů. S jejich pomocí pak v roce 1899 založil firmu Detroit Automobile Company.

Rakousko: evropská velmoc, která měla smůlu a přesto je dnes hospodářskou špičkou

Ford podnikatel

Pokračoval dále ve svém snu a z jeho další firmy už se stal gigant. Kromě technické stránky se ale Ford věnoval i stránce obchodní a řídící. Přišel s novým pohledem na marketing i management. Během krátké doby si dokázal naklonit trh s automobily na svou stranu a vydělal několik milionů dolarů. Bylo tomu tak i proto, že si uvědomoval sílu reklamy a motivace svých zaměstnanců, které doslova nadchnul pro svou vizi.

Ford antisemita

Velmi kontroverzní kapitolu jeho života však tvoří jeho názorové spektrum. Ford se totiž zajímal i o politiku a hlásil se k antisemitismu. Proto mu byli tak blízcí němečtí nacisté. Už ve dvacátých letech minulého století sepsal knihu Mezinárodní Žid: Světový problém.

V Hitlerově Německu založil pobočku Ford Werke AB a dodával německé armádě nákladní vozy a civilistům upravenou verzi modelu T. Hitlerovi navíc posílal každý rok k narozeninám jako dárek 50 000 dolarů. K tomu ještě veškerý výtěžek z prodeje automobilů značky Ford v Německu věnoval na účet NSDAP.

Do druhé světové války se ale zapojit nechtěl, protože nesouhlasil s Rooseveltovou politikou. V roce 1938 získal státní vyznamenání nacistického režimu Záslužný řád Německého orla.

Dnes by oslavila své 187. narozeniny Tereza Stolzová, slavná operní hvězda

Válka a odchod Forda ze scény

Na konci roku 1941 ale vstupují USA do války a společnost Ford Motor Company se také zapojila do válečného úsilí. Podnik už ale v té době nevedl Henry Ford, to by ono zapojení do válečné mašinérie nebylo pravděpodobně tak hladké. V čele společnosti už stál jeho syn Edsel, který ale v roce 1943 zemřel. Jeho otec, zakladatel společnosti, už byl v té době osmdesátník a na vedení společnosti už nestačil ani fyzicky, ani psychicky. Vedení se tak ujali vrcholoví inženýři v čele s Charlesem Sorensenem a Harry Benettem. Ještě v roce 1941 zahájila společnost výrobu bombardérů B-24 Liberator.

Fordova rodina však chtěla dostat společnost zpět do svých rukou a tak se rozloučila s oběma vrcholovými manažery a v roce 1945 dostal řízení společnosti na starosti vnuk Henryho Forda, Henry Ford mladší. Podnik však v jeho rukách málem zbankrotoval.

Henry Ford nakonec v noci 7. dubna 1947 ve svém domě umírá na mozkovou příhodu. Uzavřel se tak život výborného průmyslníka a manažera, ale zároveň horlivého antisemity.

Zdroj: BAJEROVÁ, Jarmila. Henry Ford: Životopis průkopníka automobilové výroby, který sympatizoval s nacistyNepřehlédněte