• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Herecké hvězdy zaujalo české sklo

  7.7.2024
  Simona Knotková

  Jeden z významných hostů letošního filmového festivalu v Karlových Varech, australský herec Geoffrey Rush, během svého pobytu navštívil sklárnu Moser.

  Se svou ženou si prohlédl celou výrobu, od sklárny dostal na památku dárek. S výrobky sklárny Moser odjel i americký herec a režisér Viggo Mortensen, který navštívil prodejní galerii v hotelu Pupp. Sklárna o tom v sobotu informovala v tiskové zprávě. Obě filmové hvězdy jsou držiteli Křišťálového glóbu, který se vyrábí v karlovarské sklárně Moser. Mortensen ji získal letos, Rush před dvěma lety.

  Oscarový herec Geoffrey Rush zavítal do sklárny, aby na vlastní oči viděl, jak karlovarský křišťál vzniká. Společně s manželkou Jane prošli celou výrobu, včetně huti a rytecké dílny. „Paní Jane si dokonce za pomoci moserovských sklářů zkusila nabrat z pece žhavou sklovinu a píšťalou vyfouknout vlastní výrobek. Geoffrey Rush dostal jako dárek sklenku na whisky zdobenou rytinou,“ uvedla mluvčí sklárny Barbora Vondalová.

  Herec Viggo Mortensen navštívil prodejní galerii Moser v Grandhotelu Pupp. „Velmi ho zde zaujala váza Hruška, kterou dostal na památku jako dárek. Ručně vyráběný křišťál herce okouzlil natolik, že si k ní zakoupil ještě vázy Purity a Eternity. Ty patří k historickému dědictví Moseru, vyrábějí se již více než sto let,“ uvedla Vondalová.

  Při Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech navštívila v minulosti prodejní galerii Moser či přímo sklárnu řada zahraničních hvězd – například Claudia Cardinalová, Gina Lollobrigida, Ornella Mutiová, Gérard Depardieu nebo Whoopi Goldbergová,

  Producent exkluzivních sklářských výrobků z bezolovnatého křišťálu v Karlových Varech funguje 167 let. Moser je členem francouzské asociace Comité Colbert, která si klade za cíl udržet a rozvíjet tradiční rukodělnou produkci luxusních výrobků. Klíčovým momentem pro sklárnu bylo nedávné zapsání sklářské ruční výroby na seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. Úspěch měla sklárna na předávání cen Czech Grand Design za loňský rok, za svou kolekci Duše lesa získala titul Výrobce roku a její umělecký ředitel Jan Plecháč ocenění Designér roku. Zároveň se stal absolutním vítězem.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte