• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Historická budova u zastávky ve Všenorech je v žalostném stavu

  22.9.2017
  Andrea Cerqueirová

  Železniční zastávka ve Všenorech je ve špatném stavu. Potřebovala by revitalizovat. Místní občan Marek Kotásek se proto, prostřednictvím děkana ČVUT, profesora Ladislava Lábuse, obrátil na Ústav památkové péče, aby společně deklarovali vlastníkovi nemovitosti, kterým je Správa železniční a dopravní cesty, úmysl zastávku opravit a zvelebit.

  Zastávka vypadá žalostně, nedávno ale bylo ještě hůř. V roce 2016 totiž došlo k výměně střešní krytiny a napadených krovů, prkenného záklopu, nátěru lazurou a doplnění klempířských prvků. „Zda intervence ze strany ČVUT pomohla, či nikoli, nevím, je ale zřejmé, že do prostoru čekárny již nezatéká a nehrozí zřícením,“ uvedl Marek Kotásek (spolu s Janem Hendrychem) v místním Všenorském zpravodaji.

  „Mám pocit, že pokud bychom nadále společně vyvíjeli na vlastníka přiměřený tlak, dříve či později by se nám podařilo revitalizaci iniciovat. Ze strany obce by to znamenalo součinnost. Mimo jiné realizaci přípojky vody a kanalizace, která se nachází nedaleko. Zda a jak by prosperoval kiosek, nevím, nicméně o jeho provozování zájem je,“ uvádí dále Kotásek. Na programu revitalizace by podle jeho slov měla participovat veřejnost – od zadání studií až po jejich realizaci.

  S tím, že nádražní zastávka potřebuje opravit, souhlasí i místní obyvatel Martin Mašát. „Ještě před dvanácti lety tam bývala výdejna jízdenek. Dnes se to už nevyplatí, je to nevyužité, prázdné, opravy by ale byly třeba,“ uvedl pro Náš region. Rozvoj Všenor začal ve druhé polovině 19. století, kdy byla vybudována i Česká západní dráha (1862), Kotásek v místním zpravodaji připomíná, že tehdy tam vznikaly první nádražní objekty – vedle Všenor také v Černošicích a Srbsku. Kromě toho všenorského jsou všechny v pořádku.

  FOTO: Všenory – vlaková zastávka

  Všenory – vlaková zastávka - všenoryVšenory – vlaková zastávka - Vlaková zastávka Všenory – historické foto – foto zdroj facebook Zastávky Černošice-Všenory-SrbskoVšenory – vlaková zastávka - všenory 3Všenory – vlaková zastávka - všenory 2Všenory – vlaková zastávka - Všenory – foto AC
  Další fotky
  Všenory – vlaková zastávka - okap od SŽDC na zastávce Všenory 3 – foto zdroj facebook Zastávky Černošice-Všenory-SrbskoVšenory – vlaková zastávka - okap od SŽDC na zastávce Všenory 2 – foto zdroj facebook Zastávky Černošice-Všenory-SrbskoVšenory – vlaková zastávka - okap od SŽDC na zastávce Všenory 1 – foto zdroj facebook Zastávky Černošice-Všenory-Srbsko

  Témata:

  Nepřehlédněte