• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Historické hrobky v Teplicích prochází obnovou

    Teplice postupně restaurují historické náhrobky, plastiky a dominanty na městském hřbitově. Letos odborníci pracovali na dvou hrobkách. Informovala o tom mluvčí radnice Adina Sedláková. Hrobky významných občanů opravují i jinde v regionu. Významná Dittrichova hrobka v Krásné Lípě na Děčínsku bude mít letos střechu. Na území Ústeckého kraje je skoro 60 000 hrobů patřících s velkou pravděpodobností původním německy hovořícím obyvatelům, vyplynulo z průzkumu spolku Omnium.

    Na hřbitově v Teplicích je řada náhrobků a plastik, které mají zajímavé architektonické či řemeslné zpracování nebo se vážou k významným osobnostem a historii města. Teplice je postupně opravují. Při vytipovávání objektů vhodných k restaurování město úzce spolupracuje s teplickým muzeem. Letos byly restaurovány dva objekty ve spodní části hřbitova, a to hrobka Westmann poblíž centrálního kříže a hrobka Kunert podél zdi. Každá z nich je podle Sedlákové architektonicky cenná díky náhrobku se sochou anděla.

    Na hrobce Kunert je věnování Martina Kunerta ženě Agnes, která zemřela ve věku 22 let. Podle Pavlíny Bouškové z místního muzea to bylo přibližně sedm měsíců po jejich svatbě. Protože se v roce 1840 na teplickém hřbitově ještě nepohřbívalo, byly sem ostatky přesunuty později. Není známo, zda ostatky s celou hrobkou nebo zde byla vytvořena hrobka nová. Restaurátorské práce na hrobkách opět provedli Markéta Kynclová a Jan Kyncl, s nimiž Teplice už v minulosti spolupracovaly.

    V letech 2018 až 2023 byly restaurovány hrobky Jirsch, Seiche, Eichmann, Ferber, Liebich, ještě předtím hrobka R. Laubeho, socha klečícího anděla na hrobce B. von Putzlacher, sochy andělů od R. Zafoukana na hrobce Nestler, Waldlosch a Jüllner. Restaurátoři pracovali také na centrálním kříži, pomníku Spolku přátel žehu, pomníku obětem první světové války či kaplové hrobce Fiedler, která je dominantou urnové části hřbitova. Průměrná cena opravy jedné hrobky se podle dřívějších informací pohybuje v rozmezí od 90.000 do 120.000 korun.

    Hrobky opravují i jinde. Jedna z nejnákladnějších a nejnáročnějších rekonstrukcí se odehrává v Krásné Lípě na Děčínsku, kde se nachází Dittrichova hrobka. Ojedinělé historické stavbě u paty hřbitova hrozilo donedávna zřícení. V roce 2023 město objekt koupilo od insolvenčního správce za 10.000 korun. Národní památkový ústav nyní zveřejnil, že letošní zimu už bude hrobka mít střechu. Mauzoleum, které je od roku 2006 památkou, navrhl v roce 1886 berlínský architekt Julius Carl Raschdorff, který je také autorem hrobky německého císaře Fridricha III. v Postupimi.

    Z průzkumu spolku Omnium,vyplývá, že nejvíc hrobů, u nichž byl německý původ s jistotou potvrzen, je na Děčínsku a dále na Teplicku. Několik míst či celých hřbitovů v kraji úplně zaniklo. Německé obyvatele Sněžníku na Děčínsku připomíná na bývalém hřbitově pomník.

    Zdroj: ČTK



    Nepřehlédněte