Historické slavnosti ve Zruči nad Sázavou s rekordní návštěvností

8.8.2022
Vítězslav Hospes

Tradičně o prvním srpnovém víkendu se i letos konaly Historické slavnosti ve Zruči nad Sázavou – tentokrát s podtitulem Kornovační klenoty. Jednalo se samozřejmě o repliky, ale i ty jsou velice vzácné, jen hodnotu samotné svatováclavské koruny lze vyčíslit úctyhodnou částkou 180 000 Kč a historická se prý ani nedá odhadnout…

Zahájeny byly v deset hodin dopoledne průvodem, který vykročil z náměstí ve Staré Zruči ke zručskému zámku, v jeho řadách byl i samotný Karel IV.

Průvod kráčel městem důstojně i radostně

Přítomné pozdravilo vedení města a pak už se prožitky střídaly v rychlém sledu. V krásném počasí si přišel na své každý. Navštěvníci mohli sledovat hudební a taneční vystoupení, rytířské turnaje, programy pro což kvitovali častými a bouřlivými ovacemi.

Cestou k pódiu na ně čekala dlouhá řada stánků s občerstvením a různými předměty – výrobky ze dřeva, látky, kovu i proutí.

Závěr slavností potěšil nejen pamětníky podvečerním koncertem na téma muzikálu Děti ráje od Michala Davida. Den plný historie, kultury a dobré nálady uváděl moderátor Nočního proudu, výborný Zdeněk Vrba.

Už skoro za tmy odcházeli poslední diváci ze zručského parku spokojeně domů. Jistě je těšilo i vědomí, že letos bylo na slavnostech dosaženo rekordní účasti (hostů bylo více než tři tisíce!). Krásná atmosféra, zajímavá i zábavná vystoupení, hezké městečko v nádherném Posázaví, to vše hovoří pro předpoklad, že letošní návštěvnický rekord nemusí „přežít“ již při dalším ročníku slavností v příštím roce…


Témata:

Nepřehlédněte