Historie se nesmí opakovat. Starosta Hřenska chce zabezpečit osady

15.8.2022
Redakce

Ochranné pásy bez stromů a také vydatné zdroje vody je třeba podle starosty Hřenska Zdeňka Pánka (NEZ) co nejdříve vybudovat v osadách Mezná a Mezní Louky, které byly nejvíce postiženy požárem v národním parku České Švýcarsko. Zatímco samotné Hřensko má vodu z Labe a Kamenice, do obou osad museli hasiči vodu k hašení požáru složitě dopravovat. Vzhledem k tomu, co se děje v celé Evropě, se dá čekat, že se podobné požáry mohou v příštích letech opakovat.

„Na toto téma jsem opakovaně mluvil s ministryní životního prostředí (Annou Hubáčkovou), která je tomu velmi nakloněna. I v současné době je Mezná částečně obklopena suchými stromy a hrozí nebezpečí, že kdyby vypukl požár, tak by to zase bylo velké nebezpečí pro lidi i chalupy,“ uvedl starosta. Aktuálně se podle něj ale lidé, kteří se teď o víkendu na Meznou a Mezní Louky vrátili, ohně bát nemusejí. „Území je teď prošpikováno hlídkami, každé místo je monitorováno i pomocí dronů,“ dodal.

Pro zajištění dostatečného množství vody pro případné hašení bude ale podle Pánka nutné na Mezné vybudovat retenční nádrže, posílit tlak vody, osadit oblast hydranty. „Teď sem k nám na Meznou dopravovali vodu až z Hřenska podél silnice, a to je velmi špatné, potřebujeme zdroj vody, který bude okamžitě použitelný v případě požáru,“ řekl starosta Hřenska, který sám na Mezné bydlí a do svého domu se po bezmála třech týdnech vrátil v sobotu.

Diskutuje se podle Pánka také o dobudování a rozšíření přístupových cest do národního parku, aby byl lépe přístupný pro hasičkou techniku, která se do některých míst dostávala jen s obtížemi. Zajistit podle něj bude třeba také nějaký monitoring požárů a zdroje vody na území parku. „Podívejte se, jak to teď vypadá ve světě, klimatické změny nahrávají tomu, že nelze vyloučit, že do budoucna se něco podobného nebude opakovat. Musíme jít proti tomu a ta opatření začít řešit a ne, aby zůstala pouze na papíře,“ zdůraznil starosta.

Zdroj: ČTK, skNepřehlédněte