Jedná se o poslední místo v Česku, kde po deštích a táních sněhu z přelomu roku povodňový stupeň přetrvává. Pokles hladiny v Českém Krumlově způsobilo snížení odtoku z lipenské přehrady. Vyplývá to z webu Povodí Vltavy.
V současnosti se výška hladiny Vltavy v Českém Krumlově pohybuje kolem 200 centimetrů. Je to na rozhraní prvního a druhého povodňového stupně. V Českém Krumlově se však řeka od konce prosince držela až o čtvrt metru výše. Několik dní tam platil třetí povodňový stupeň.
Kvůli dešťům a táním sněhu na Šumavě na přelomu loňského a letošního roku se zvýšila hladina lipenské přehrady. Vodohospodáři proto zvýšili na několik dní odtok na 90 krychlových metrů vody za vteřinu. Následkem toho se výška Vltavy v Českém Krumlově pohybovala mezi druhým a třetím povodňovým stupněm. Nyní je odtok z lipenské přehrady pod 40 krychlových metrů za vteřinu.
Hladina lipenské nádrže je momentálně na úrovni nadmořské výšky 723,82 metru. Za dva týdny intenzivního odtoku klesla téměř o metr. Přehrada je největší vodní plochou v České republice, má rozlohu téměř 49 kilometrů čtverečních. Lipenská nádrž zadržuje více než 300 milionů krychlových metrů vody.
Zdroj: ČTK


















